Tag : слјадер

Вести Македонија Слајдер

Филипче: Да не дозволиме да се преполнат болниците, да ги почитуваме мерките

Слободен печат
Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, на вчерашната прес-конференција изјави дека иако во моментов вкупниот капацитет на болниците е во сосема добра состојба, еден...
Вести Македонија Слајдер

Пет лица починаа од ковид-19, нови 88 се заразени

Слободен печат
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-45, Куманово-4, Штип-1,...
Вести Македонија Слајдер

Во нашата државата со деменција живеат 40 илјади лица, навремената дијагноза е неопходна во раниот стадиум

Слободен печат
По повод одбележувањето на 21 септември – Светски ден посветен на Алцхајмеровата болест, Министерството за здравство информира дека во изминатите три години во нашата земја...
Вести Свет Слајдер

Во Хонг Конг отворено првото канабис кафуле (ВИДЕО)

Канабисот е нелегален во Хонг Конг, но новото кафуле нуди производи што содржат делови од растението канабис без притоа да се кршат локалните закони, пренесува...
Вести Македонија Слајдер

Четири лица починаа од ковид-19, нови 178 лица се заразени

Маријана Митровска
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1368 тестирања, а регистрирани се 178 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-42, Куманово-19, Дебар-1,...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Бројот на случаи во Турција надмина 300 илјади, лекарите се сомневаат во официјалните бројки

Маријана Митровска
Вкупниот број на заразени со новиот коронавирус во Турција надмина 300 илјади, соопшти денеска Министерството за здравство на земјата, додека властите се обидуваат да го...
Вести Економија Слајдер

Од 5.179 до 690 евра: Која земја на ЕУ има најголема, а која најниска просечна бруто плата

Маријана Митровска
Кризата „Ковид-19“ ја потресе светската економија, но некои поразвиени земји поминаа многу подобро за разлика од останатите. Успеаја да ги зачуваат работните места, минимално да...
Вести Македонија Слајдер

Нови 140 лица заразени со ковид19, шест лица починаа

Слободен печат
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1397 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-47, Куманово-18, Штип-3,...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Голем број луѓе веќе се имуни на САРС-КоВ-2 без претходно изложување на вирусот

Маријана Митровска
Научниците претпоставуваат дека голем број луѓе веќе се имуни на САРС-КоВ-2 и оти овој имунитет потекнува од обични настинки кои исто така ги предизвикуваат коронавирусите,...
Вести Свет Слајдер

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат
Според последните податоци, досега во светот се заразени вкупно 30.490.653 лица со коронавирус. Од нив, 952.228 пациенти починале, а 22.168.239 се излекувани. Софија – Во последните...