Белградската „Штарк арена“ повторно станува ковид-болница

Белградската „Штарк арена“ од понеделник повторно ќе биде претворена во привремена ковид-болница која ќе има капацитет од 500 легла и ќе биде наменета за примен на заболените со ковид-19, соопшти српското Министерство за здравство.

Од вторник и Ортопедската клиника во Белград повторно ќе биде ковид-болница.

Министерот за здравство, Златибор Лончар, по состанок со директорките на ковид-болниците изјавил дека само во текот на изминатата ноќ биле хоспитализирани 130 пациенти со ковид.

„Тоа значи дека станува збор за сериозна клиничка слика и дека морале да останат во болница. Секој ден се хоспитализираат повеќе од 100 пациенти и треба да обезбедиме капацитети за тоа“, изјавил Лончар.

За да стане ковид-центар се подготвува и болницата во Пожаревац.

Прочитајте и...  Операција „Кловнови“: Уапсени девет лица во врска со екстремни злосторства во Словачка

Поради влошувањето на состојбата со коронавирусот во Србија во неколку градови има вонредна состојба, меѓу кои се и Белград и Шабац.

Се прогласува вонредна состојба во Белград: На сила три нови мерки, градот станува жариште

Србија воведе и четири нови мерки: задолжително носење на маска во сите јавни објекти и одржување растојание од метар и пол; носење маски во градскиот и меѓуградскиот превоз; забрана за работа на угостителските објекти од 23 до 6 часот на територијата на Белград; забрана за собирање на повеќе од 100 лица на затворени и 500 на отворено.

Во последните 24 часа во Србија се регистрирани 325 нови случаи од 7 434 направени тестови и осум смртни случаи.

Прочитајте и...  Трамп: Ако победи Бајден, спремете се да учите кинески јазик!

Прочитај повеќе

Пендаровски до петок ќе го додели мандатот за нова Влада

МИА Агенција

Повеќето од половината Балканци кои работат во Германија се стручна работна сила

Слободен печат

Претседателот на Филипините: Ќе волонтирам за тестирање на руската вакцина против коронавирус

Слободен печат

Коалиција СЕГА: Младите – приоритет денес за подобро утре

МИА Агенција

Истражување: Оптимизмот во поглед на иднината и задоволството од животот се повисоки од загриженоста за КОВИД-19, најмладите најпесимистични

МИА Агенција

Град Скопје ја продолжува кампањата за бесплатно собирање на отпад од берба

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Анкета: Секој втор Австриец сака работна недела од 30 часа

Слободен печат

Николовски и Заев се откажаа од средствата за патни трошоци

Слободен печат

Специјализирани корпи за отпад од заштитна опрема се поставуваат на повеќе локации низ државата

МИА Агенција

Најголем процент од новозаболените и смртните случаи имаат коморбидитети или се над 60 години

МИА Агенција

Од денеска во Брисел задолжително носење заштитна маска за лице

Слободен печат

Трамп: Ако победи Бајден, спремете се да учите кинески јазик!

Слободен печат