Се прогласува вонредна состојба во Белград: На сила три нови мерки, градот станува жариште

Градоначалникот на Белград, Зоран Радојичиќ потврди дека денеска ќе биде прогласена вонредна состојба во Белград.

Се воведуваат и три нови мерки – забрана на работата на ноќните клубови по 23 часот, евентуално казнување за неносење на маски и забрана на собири со повеќе од 100 лица во затворен простор.

Воведување на нови мерки во спречување на ширењето на коронавирусот во Белград најави ноќеска претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Вучиќ: Не го затвораме цел Белград, само ноќните клубови и рестораните од 23 до 6 часот наутро

На две недели ќе бидат затворени ноќните клубови, сплавовите од 24 часот до шест наутро, како и кафулињата, освен оние кои имаат тераса, како мерка за спречување на ширењето на коронавирусот, изјави Вучиќ ноќеска и најави казни за неносење на маски во трговските центри и јавниот градски и меѓуградски превоз со висина од 5.000 до 6.000 динари.

Прочитајте и...  Државната тужителка на Њујорк бара распуштање на Националната асоцијација за оружје

Вучиќ исто така изјави дека доколку не се доволни овие мерки, ќе се донесат други поригорозни.

Прочитај повеќе

Вработените во Фејсбук ќе работат од дома до јули следната година

Слободен печат

Кипарската полиција го најде и го сослуша Русинот кој е сопственик на бродот кој го пренесе амониум нитратот во Бејрут

Слободен печат

ТОАРИЛУЦ со нова современа хируршка метода без отворање на ‘рбетниот столб

Слободен печат

Градоначалникот Георгиевски донираше крвна плазма

Слободен печат

Бугарската полиција ги отстрани шаторите на демонстрантите: Уапсени се 12 лица

Слободен печат

СДСМ до Влада со ултиматум до партиите!

Љубиша Николовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Без струја утре повеќе делови од Скопје

Слободен печат

Бразил издвојува 356 милиони долари за вакцина против Ковид-19

Слободен печат

Филипче: Апарати за дијагностика на вирусот во 16 болници, кои ќе добијат инфективни одделенија

Слободен печат

Хисени: Договор со Белград за една година или целиот процес ќе пропадне

Слободен печат

Регистрирани 297 прекршоци за неносење маска

Слободен печат

Директорот на СЗО го осуди националистичкото присвојување на идната вакцина против коронавирус

Слободен печат