3.9 C
Скопје

Барселона славеше во Торино, на Мората му поништија три гола (ВИДЕО)

Во дербито на второто коло до Лигата на шампионите, Барселона со 2:0 славеше на гостувањето кај Јувентус во Торино.

Барселона до втората победа во елитното натпреварување дојде уште во првото полувреме со евроголот на Осман Дембеле во 14. минута и на Лионел Меси од пенал во судиското продолжение.


Дербито кое беше осиромашено за Кристијано Роналдо кој е позитивен на коронавирус, го одбележа напаѓачот на Јувентус, Алваро Мората кој постигна дури три гола, но судијата Макели сите три оправдано ги поништи поради офсајд.

Интересен натпревар одиграа и дебитантот во ЛШ, Ференцварош и Динамо Киев кој на крајот заврши 2:2. Украинците водеа со 0:2 со головите на Циганков и Де Пења во првото полувреме, но Ференцварош до бод успеа да дојде во 90. минута и тоа со голот на Боли.


Манчестер јунајтед го прегази Лајпциг на „Олд трафорд“ победувајќи го со 5:0 во натпревар на кој блескаше Маркус Рашфорд. „Црвените ѓаволи“ гол серијата ја отворија во 21. минута кога преку Мејсон Гринвуд поведоа со 1:0 за во второто полувреме да се разигра Рашфорд кој постигна хет-трик со головите во 74.,78. и 92. минута. Петтиот гол беше дело на Марсијал од пенал.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Кадиз е хит во Шпанија, го победи Реал, а сега и Барса!


Резулати:
Група Е
Краснодар – Челси 0:4
Севиља – Рен 1:0

Група Ф
Борусија Д. – Зенит 2:0
Бриж – Лацио 1:1

Група Г
Ференцварош – Динамо Киев 2:2
Јувентус – Барселона 0:2

Група Х
Башакшехир – ПСЖ 0:2
Манчестер Јун. – Лајпциг 5:0

Поврзани вести

ВИДЕО: Челси преку Лидс на врвот, Алиоски играше на „Стемфорд Бриџ“!

Слободен печат

ВИДЕО: Кадиз е хит во Шпанија, го победи Реал, а сега и Барса!

Слободен печат

Светскиот шампион на колена, херојска победа на српските ракометарки!

Слободен печат

ВИДЕО: Баерн и Лајпциг одиграа дерби од соништата во Минхен!

Слободен печат

ВИДЕО: „Ѓаволско“ второ полувреме, Јунајтед повторно се враќаше од негатива!

Слободен печат

ВИДЕО: „Два во еден“, Бонучи во финишот за радост на Јувентус!

Слободен печат

Остави Коментар