16 C
Скопје

Барсагејт: Бартомеу пуштен од притвор

Поранешниот претседател на Барселона, Хосеп Марија Бартомеу и неговиот поранешен советник Жауме Масферер се пуштени на слобода, откако минатата ноќ ја поминаа во притвор.

Бартомеу како и неколку поранешни функционери на Барселона, вчера е уапсен во полициска акција која е поврзана со аферата „Барсагејт“. Денеска Бартомеу е пуштен условно на слобода, исто како и неговиот поранешен соработник.
„Истражниот суд во Барселона во повод случајот кој е покренат во мај 2020 година поради нелојална администрација и корупција во работењето, сослушани се поранешните раководители на Барселона, Жосеп Марија Бартомеу и Хауме Масферер. Тие двајца се наоѓаат под истрага, се изведени денеска пред судија и се повикаа на своето право да не сведочат. Судијата потоа ги ослободи со кауција“, стои во соопштението на Судот во Барселона.

Истрагата е покрената поради сомнежите оти Бартомеу плаќал фирми кои на социјалните мрежи би го нарушувале угледот на поранешни и сегашни фудбалери на Барселона, а меѓу нив е и Лионел Меси, кои не се согласувале со политиката на поранешниот претседател.

Уапсен поранешниот претседател на Барселона, Жозеп Марија Бартомеу

 

Прочитајте и...  Блажевска Еминова со норма за учество на Европското и Светското младинско првенство во пливање

Поврзани вести

Италија со „зелено“ светло: Ќе има навивачи на стадионот „Олимпико“ за ЕП!

Слободен печат

Норвешки предизвик за Ристовска во полуфиналето на ЛШ

Слободен печат

Пандев: Би ги дал сите мои трофеи за да одам на Европското првенство

Слободен печат

ВИДЕО: Отказ за судијата кој не го призна голот на Роналдо против Србија!

Слободен печат

Блажевска Еминова со норма за учество на Европското и Светското младинско првенство во пливање

Слободен печат

ВИДЕО I Денот кога мамбата се одјави и го одигра последниот натпревар во НБА

Слободен печат

Остави Коментар