Баерн со „петарда“ го најави дербито против Дортмунд (ВИДЕО)

Со новата победа баварскиот гигант ја одржува предноста од четири бодови на табелата во однос на второпласираните „милионери“.

Се комплетираше саботната програма од 27 коло во најсилното германско првенство, на „Алијанц Арената“ во Минхен, Баерн со 5:2 го совлада Ајнтрахт Франкфурт.

Нова „петарда“ на баварскиот гигант и повторно е на четири бодови од второпласираната Борусија Дортмунд во генералниот пласман во трката за шампионската титула.

Токму овие две екипи ќе се сретнат во следното коло на 26 мај кога домаќини ќе бидат „милионерите“, и клучен дуел во битката за врвот.

После првото полувреме водеа играчите на Флик со головите на Горецка и Милер, а на стартот од вториот дел зголеми Левандовски.

Хинтерегер на спротивната страна за период од три минути ги врати надежите на својот клуб, но веднаш одговор дојде од домашниот тим за 4:2 преку Дејвис.

Прочитајте и...  Истече клаузулата на Меси да замине бесплатно ова лето

На овој меч Хинтерегер беше блиску да го комплетира хет-трикот, но наместо во мрежата на Нојер, во 74 минута ја затресе сопствената за поставување на конечниот епилог.

Освоен и Волфсбург, „милионерите“ се борат за титулата (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Потврдени осум трки, Ф1 сезоната ќе започне на 5 јули!

Слободен печат

Сите тестирани во ФК Вардар се негативни на Ковид-19

Слободен печат

Ново засилување од Шпанија во Еурофарм Пелистер (ВИДЕО)

Слободен печат

Легендарниот напаѓач Бирхоф со решение за Лигата на нации

Слободен печат

Савиќевиќ импресионираше во Мадрид: Време е за уште поголеми предизвици!

Слободен печат

На денешен ден Вардар ја освои втората титула во Лигата на шампионите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Барселона криела дека има пет заразени играчи?

Слободен печат

Драгана Ристова: Учев од Раул Гонзалез, кој несебично ми го предаде неговото знаење

Јасмина Кантарџиева Димков

„Тур д`Фред“: 600 километри со велосипед до новиот клуб!

Слободен печат

Конечно Серија А: Елмас, Пандев и Несторовски со нови натпревари од 23 јуни!

Слободен печат

Тајсон ни во Топ 10: Кој е најдобриот боксер на сите времиња? (ФОТО)

Слободен печат

Нова регионална кошаркарска лига – Србија, Грција, Македонија..!?

Слободен печат