Атлетико Минеиро по пауза од 50 години стана шампион на Бразил и навивачите ги честеше тетовирање

Атлетико Минеиро по пауза од пет децении стана шампион на Бразил/ фото: EPA-EFE/Yuri Edmundo

Екипата на Атлетико Минеиро успеа да ја освои титулата во Бразил по точно пет децении и им приреди невообичаени изненадување на своите навивачи.

Навивачите чекаа точно 50 години на титулата и кога конечно дочекаа, клубот ги честеше  – тетовирање.
На одреден број навивачи, Атлетико Минеиро им овозможи освојувањето на титулата, бесплатно да „го насликаат“ на себе.

Најзаслужни за освојувањето на титулата се напаѓачите Диего Кошта и Хулк.
Хулк постигна 19 гола, додека иего Кошта поради повреда настапи на само 14 натпревари и постигна четири гола, но во секој случај даде огромен придонес во освојувањето на титулата.

Видео на денот