Асоцијација на кошаркари најавува „потрес“ доколку клубовите не си ги исполнат своите обврски кои нив

Асоцијацијата на кошаркарски играчи денеска упати последна опомена и побара од клубовите да им го исплатат тоа што им го должат на кошаркарите. Асоцијацијата бара челниците на екипите во мак-баскетот ги компензираат долговите кои ги имаат кон своите играчи за минатата сезона која беше прекината поради пандемијата на коронавирусот.

Според Асоцијацијата ниту една екипа ги нема во целост исполнето обврските од договорите кои своите играчи и досега неколку пати побара средба со сите релевантни фактори во кошарката, Кошаркарската федерација на Македонија (КФСМ), клубовите од првата лига како и Здружението на Прва лига.

Токму ова соопштение е последен апел и барање за итно започнување на дијалот за да се дојде до заедничко решение, во спротивно кошаркарите ќе „експлодираат“.

Прочитајте и...  ЛШ, Матеус: Левандовски е подобар и од Меси!

„Другата страна останува незаинтересирана за изнаоѓање заедничко прифатливо решение, па затоа овој апел е последен пред преземање драстични мерки“, стои во дел од соопштението на Асоцијацијата на кошаркарски играчи.

Прочитај повеќе

Шахтјор моќно до Интер, Севиља за финале против Јунајтед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мурињо го ангажираше првото летно засилување (ФОТО)

Слободен печат

Нашите ракометарки ќе го бркаат мундијалскиот бараж во Грција

Слободен печат

УЕФА одложи натпревар од ЛШ поради Ковид-19

Слободен печат

Најдовски си заминува од Вардар, доаѓаат Петровиќ и Игески!

Слободен печат

Харгривс: Од Дортмунд блефираат, Санчо ќе игра за Јунајтед!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ракометарите на Металург со негативни тестови на коронавирус

Слободен печат

Ибрахимовиќ ужива на одмор и ја исмева Англија! (ВИДЕО)

Слободен печат

ЛШ, Матеус: Левандовски е подобар и од Меси!

Слободен печат

Од ФФМ разочарани поради односот на одговорните лица во Општина Прилеп

Слободен печат

„Дрим-тимот“ на ФИБА Евробаскет во последните две децении

Слободен печат

ЛШ, Тухел: Одбраната ќе биде многу важна против Аталанта!

Слободен печат