6.8 C
Скопје

Американската амбасадорка во Тирана: Кандидати со интегритет на изборните листи

Американската амбасадорка во Тирана, Јури Ким, преку јавната порака, упатена до политичките партии во Албанија, ги замоли лидерите на кандидатските листи на изборите на 25 април да вклучат личности со интегритет.

-САД беа исклучително јасни во врска со одговорноста на лидерите да обезбедат кандидати со интегритет, вклучително и во врска со албанските закони и номинациите од страна на нашиот државен секретар (се однесува на лица кои се на црната листа). Албанците ми велат дека нивната најголема грижа е што корупцијата, недостигот на транспарентност и неказнивост ја загрозуваат иднината на нивните деца, напиша Ким.

Додава дека листите презентирани од партиите ќе кажат дали албанските лидери ја разбрале пораката од САД, дали се посветени на членството во ЕУ и дали се подготвени да ги донесат тешките одлуки потребни за подемократска иднина на Албанците.

-Очекуваме партиските лидери да демонстрираат вистинско лидерство. Ние ќе ги посочиме како одговорни лидерите на партиите. Исто така, силно ќе ја поддржиме Централната изборна комисија при разгледувањето на доставените кандидатски листи, што е задача која мора да се преземе пред се во име на албанските гласачи, порачува амбасадорката.

Ким беше многу активна последните недели со своите изјави до албанските политичари, барајќи од нив во кандатските листи за изборите на 25 април да ставаат само лица со интегритет.

Крајниот рок за доставување на листите до ЦИК истекува денеска на полноќ.

Поврзани вести

СИПА упадна во просториите на Централната изборна комисија на БиХ

Илинка Иљоска

Тегелтија: На БиХ и требаат добри вести од Брисел, а тоа е кандидатски статус

Илинка Иљоска

Словенците предвидуваат дека до јуни ќе ја зауздаат короната: „800.000 луѓе се веќе заштитени“

Слободен печат

Мехмети: Предлог законот за дивоградби е политички договор меѓу Заев и Мицкоски

Слободен печат

Мицкоски: Се сомневам дека ќе добиеме датум за преговори

Слободен печат

Брнабиќ: Од дијалогот Белград – Приштина зависи стабилноста на целиот регион

Слободен печат

Остави Коментар