8 C
Скопје

Албанскиот принц стана татко: На приновата чекаше четири години, а таа се роди на многу важен ден

Единствениот наследник на последниот крал на Албанија, Зогу Први, принцот Лека и неговата сопруга Елиа станаа родители.

Принцот Лека е горд татко на својата штотуку ќерка, која парот одлучи да ја нарече Жералдина, во знак на сеќавање на бабата на Лека, кралицата Жералдина. Многумина веднаш се сетија дека малечката принцеза е родена на 22 октомври, истиот ден кога кралицата Жералдина почина во 2002 година.

– Нејзиното височество и нејзиното бебе се добро – се наведува во соопштението на кралското семејство.

Да се потсетиме, Лека и Елиа се венчаа во 2016 година, а на свеченоста присуствуваа околу 20 претставници од кралските семејства од целиот свет.

Зогу Први е прогласен за крал во 1928 година, а ја напуштил Албанија во 1939 година за време на инвазијата на италијанските фашистички трупи, една година откако се оженил за унгарската принцеза Жералдина Апоњи. На членовите на албанското кралско семејство им било забрането да се движат на албанската територија до 1990 година, пет години по смрта на комунистичкиот диктатор Енвер Хоџа, во чие владеење наследниците на Зогу Први се сметале за предавници на режимот.

Прочитајте и...  Вил Смит размислува да влезе во политиката

Поврзани вести

„Се чувствував виновен и длабоко посрамотен“: Ентони Хопкинс призна зошто му се препуштил на алкохолот

Слободен печат

ВИДЕО | Сон на секој што чува домашно милениче и нема двор: Лола е куче што користи нокшир!

Слободен печат

Лесно влегуваат во долгови и не знаат за доста: Овие 5 хороскопски знаци се најголемите трошаџии

Слободен печат

ФОТО | Ги извлекле нивните среќни броеви на лотарија за „џек – пот“, а Рејчел и Лиам не го уплатиле добитното ливче!

Слободен печат

Богатата наследничка во долгови: Тамара во 2020 година загубила милиони!

Слободен печат

ФОТО: Максимализам, новиот популарен тренд во уредување на домот

Слободен печат

Остави Коментар