Абрахам е новиот „Дрогба“, испишана историја во Премиер лигата! (ВИДЕО)

Уште во првото полувреме видовме голеада на „Кероу роуд“, Абрахам уште во третата минута стрелаше за водство на Челзи, на најдобар начин ја искористи асистенцијата на Азпиликуета.

Но, радоста траеше кратко, бидејќи 180 секунди подоцна израмнија домаќините преку Кентвел. Во 17 минута се вратија во позитива гостите благодарение на Маунт.

Расположениот Пуки се погрижи за нова радост кај неговите навивачи, а во 68 минута беше поставен конечниот епилог кога Абрахам кој веќе го дефинираат како „новиот Дидие Дрогба“ кој исто така своевремено со невидена леснотија ги тресеше противничките мрежи за клубот, во 68 минута на еден прекрасен начин ги донесе трите бода.

Абрахам (21 година, 326 дена) е третиот најмлад играч кој постигнал два гола во еден премиерлигашки меч, после Марк Николс против Ковентри во јануари 1998 (20 години, 225 дена) и Еди Њутон против Тотенхем во декември 1992 (20 години, 358 дена).

Прочитајте и...  Убави зборови од Руни за „граѓаните“, критики за сер Алекс Фергусон

Воедно  Челзи попладево истрча со најмладата почетен состав во 21 век во Англија, просечната возраст на лондонскиот клуб е 24 години и 208 дена.

Премиер лига, 3. коло

Сабота –

Норич-Челзи 2:3

16.00 часот
Брајтон-Саутемптон
Манчестер јунајтед-Кристал Палас
Шефинд јунајтед-Лестер
Ватфорд-Вест Хем

18.30 часот
Ливерпул-Арсенал

Недела –

15.00 часот
Борнмут-Манчестер сити

17.30 часот
Тотенхем-Њукасл
Вулверхемптон-Барнли

Прочитај повеќе

Една контрола помалку за вардарци, откажан турнирот во Кањижа

Слободен печат

Грег Попович повторно дели лекции против расизмот во САД

Слободен печат

Англичаните воведоа ново правило: Кој кашла кон противникот добива црвен картон

Слободен печат

Јунајтед доби седум дена да одлучи дали ќе го купи Санчо

Слободен печат

Перез смисли нов план за „кралска“ доминација, во наредните две години пристигнуваат четворица „галактикоси“,

Слободен печат

Дали е реално, Конте сам си мести отказ за да седне на клупата на друг италијански тим

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Адеми во тимот на сезоната во Хрватска

Слободен печат

Дали ова е местенка на годината, погледнете како изгледаше натпреварот од австриската втора лига (ВИДЕО)

Слободен печат

Супермаркет во Арсенал, Артета стави девет фудбалери на продажба

Слободен печат

Кошаркарот кој не клечеше при интонирање на химната доживеа тешка повреда (ВИДЕО)

Слободен печат

Моќна игра на Вестбрук во дербито со Милвоки и Јанис (ВИДЕО)

Слободен печат

Пандев и Џенова и во наредната сезона ќе играат во Серија А (ВИДЕО)

Слободен печат