8 C
Скопје

АБА2: Широки го декласира Работнички

Кошаркарите на Работнички доживеаја убедлив пораз од 106:77 од Широки со што ги намалија шансите за за пласман во плејофот во АБА2-лигата.

Одлучувачки момент на натпреварот беше третата четвртина која кошаркарите на Работнички ја одиграа катастрофално, дадоа само 18 поени, а примија дури 41 поен по што играчите на Широки во последниот период од играта влегоа со 19 поени предност (76:55) за на крајот да слават со 29 поени разлика.

Стефан Балмазовиќ и Демиер Питс со по 22 поени беа најпрецизни кај Работнички кој настапот на турнирот во Сараево го заврши со два порази и една победа и сега има скор од три победи и дури седум порази со што се наоѓа на две победи од осмото место на табелата кое носи во плејофот. Наредниот турнир во АБА2 лигата ќе се игра на Златибор од 22 до 27 март.

Прочитајте и...  Бучесчи: Фаворити сме против Македонија, но тоа треба да се докаже на теренот

Поврзани вести

Ѓоковиќ направи уште поголема разлика во однос на ривалите

Слободен печат

ВИДЕО: Голеада на „Гудисон парк“ во режија на Сигурдсон и Кејн!

Слободен печат

Илиоски: Кога и малку се создаваат услови, се враќам и се трудам да ги остварам целите!

Љафтов: Долго време се чекаше на овој успех во Пазарџик, за нас и градот ова е историја!

ВИДЕО: Мастерсот во Монте Карло продолжува без Надал!

Слободен печат

Ѓорческа во големото финале на турнирот во Франција

Слободен печат

Остави Коментар