Бајден: Наредив балонот да биде соборен најбрзо можно

ФОТО - Џо Бајден

По соборувањето на балонот за кој САД се сомневаа дека е шпионски кинески балон се јави со коментар и американскиот претседател Џо Бајден, кој изјави дека акцијата била успешна и дека тој лично му наредил на Пентагон да го соборат штом ќе биде безбедно.

– Во средата сум информиран за балонот. Наредив на Пентагон да биде соборен најбро можно – рече Бајден.

Тој додава дека одлучиле леталото да биде соборено на начин да не нанесе штета никому на земјата.

– Решија дека најдобро време за тоа е кога ќе лета над океанот на граница на 12 милји. Успешно го елиминираа. Сакам да го пофалам пилотот што ја изведе акцијата – рече американскиот претседател. 

Кинескиот балон кој првично беше забележан во средата во Монтана, над воена база каде што според извештаите се чуваат 150 интерконтинентални балистички ракети вооружени со нуклеарни боеви глави. Пентагон го опиша како сомнителен објект за набљудување од висина.

Кинеското министерство за надворешни работи соопшти дека станува збор за метеоролошки цепелин кој што го изгубил курсот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот