Златко Ориѓански ќе биде директор на македонскиот КИЦ во Тирана – Слободен печат
ВестиМакедонија

Златко Ориѓански ќе биде директор на македонскиот КИЦ во Тирана

Оваа институција се формира по потпишаната Спогодба меѓу македонската Влада и Советот на министри на Р. Албанија за основање Културно-информативен центар на Република Северна Македонија во Тирана и Културно-информативен центар на Република Албанија во Скопје.

Музичарот Златко Ориѓански ќе биде првиот директор на новиот Културно-информативен центар на Северна Македонија во Тирана, реши Владата на синоќешната седница.

Оваа институција се формира по потпишаната Спогодба меѓу македонската Влада и Советот на министри на Р. Албанија за основање Културно-информативен центар на Република Северна Македонија во Тирана и Културно-информативен центар на Република Албанија во Скопје.

„Двете институции се формираат за да организираат во своите простории библиотеки и читални, да издаваат или увезуваат публикации кои се однесуваат на културните и научните информации од својата земја. Исто така, ќе прикажуваат филмови во и надвор од своите простории, со посредство на институциите во земјата домаќин, ќе организираат литературни, научни и други предавања проследени со визуелни илустрации или музички изведби и ќе организираат во своите простории секаков вид изложби“, информираат од Министерство за култура.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close