Tag : киц

Култура

Манифестацијата „Звуците на чаршијата“ ќе донесе богата програма во Старата скопска чаршија

Слободен печат
Во старото градско јадро на Скопската чаршија на 13, 15, 16 и 17 септември ќе се одржи традиционалната манифестација „Звуците на чаршијата“, чија цел, веќе...
Културен печат

Хибридна промоција: Хуманата дисторзија на сегашноста како подлога за „Парадоксикон“ на Томислав Османли

Тони Димков
Новата книга „Парадоксикон“ на македонскиот писател Томислав Османли својата хибридна промоција ја имаше на 7 јули во паркот пред Културно-информативниот центар во Скопје. Пред публиката...
Културен печат

Изложба во КИЦ: „Обоен ветар Фу“ од Блашка Миева

Тони Димков
Изложбата на слики „Обоен ветар Фу“ на Блашка Миева е поставена во изложбениот салон „Империјал 2“ на Културно-информативниот центар во Скопје и содржи 13 дела...
Културен печат

Изложбa во КИЦ: „Црно – шарено“ од Дарко Аницин

Тони Димков
Изложбата на цртежи „Црно – шарено“ од ликовниот уметник Дарко Аницин од 27 мај е поставена во изложбениот салон „Империјал 2“ при ЈУ Културно-информативен центар...
Култура

Изложбa во КИЦ: „Црно – шарено“ од Дарко Аницин ќе биде отворена во среда

Тони Димков
Во ЈУ Културно-Информативен Центар (КИЦ) во Скопје, во изложбениот салон „Империјал 2“, на 27 мај (среда) ќе биде отворена изложбата на цртежи „Црно – шарено“...
Културен печат

Разговор со Никола Наумоски: Уникатен проект на Град Скопје реализиран во вонредни услови

Тони Димков
Концертот на групата „Суперхикс“ на 10 мај беше дел од завршницата на проектот „Култура во време на корона“. Бројките на 50+ концерти, 200+ учесници и...
Културен печат

СТИХОЗБИРКА: „Тестамент од свила“ од Лулзим Хазири

Тони Димков
Поминаа повеќе од 30 години од првата збирка песни „Песната се раѓа во самотија“ (1989) на гостиварскиот поет Лулзим Хазири (1962). Во својата најнова стихозбирка...
Вести Македонија

Пурини до „загрижениот“ Милошоски: Информирајте се пред да напишете, хонорарот е за целиот тим

Слободен печат
Директорката на КИЦ денеска на својот Фејсбук профил му одговори на пратеник Антонио Милошоски, откако тој пред два дена побара нејзина оставка, заради како што...
Вести Македонија

Милошоски кон директорката на КИЦ: Ваков луксуз во Шведска, а во Македонија ОСТАВКА

Слободен печат
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, бара оставка од директорката на КИЦ, Сермине Пурини од ДУИ, која, како што вели, лесно троши буџетски пари од Министерството...
Вести Македонија

Златко Ориѓански ќе биде директор на македонскиот КИЦ во Тирана

Слободен печат
Музичарот Златко Ориѓански ќе биде првиот директор на новиот Културно-информативен центар на Северна Македонија во Тирана, реши Владата на синоќешната седница. Оваа институција се формира...