Жан Митрев со препораки за заштита од коронавирусот: Никако физичка активност надвор, замотајте се со шал, а не со маски!

Ладниот воздух му овозможува на вирусот да продре до белите дробови, затоа препорачувам седење дома, без никаква физичка активност- вели Жан Митрев, а доколку излегувате повеќе ќе ве заштити шал, отколку заштитните маски.

Академик доктор Жан Митрев преку видео порака дава свое мислење и неколку препораки за тоа како луѓето да се заштитат од опасниот коронавирус.

Според него, многу подобро е ако луѓето замотаат топол шал околу лицето, отколку да носат хируршки маски врз устата и врз носот. Тој исто така додава дека редовната инхалација може значително да помогне во спречувањето на ширењето на Ковид-19.

-Ладниот воздух му овозможува на вирусот да продре до белите дробови, затоа препорачувам седење дома, без никаква физичка активност- вели Жан Митрев, а доколку излегувате повеќе ќе ве заштити шал, отколку заштитните маски.

Прочитајте и...  Во паркот кај Основниот суд во Берово: Споменик на четворицата загинати бранители од тој крај во конфликтот во 2001 година

Поврзани вести

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Тројца американски војници загинаа при уривање на хеликоптер во Њујорк

И.И.

Иницијатива „WeBalkans – млади европски амбасадори”: Втор настан „WeGreen, Youth goes clean”

Слободен печат

МВР: Санкционирани 86 возачи во Кавадарци и во Неготино, 42 за брзо возење

Слободен печат

Општина Аеродром: Презентација на платформата „Аеродром – прва општина со европско знаменце”

Слободен печат

Оксфорд ќе ја адаптира технологијата за производство на нови верзии на вакцината против коронавирус

Слободен печат

Интервју со доктор Лилија Чолакова Дервишова: Што опфаќа протоколот за лекување со ивермектин?

Слободен печат

Остави Коментар