Заглавена во санаториум во Таџикистан, бремената авганистанска пилотка стравува за нероденото бебе

Aвганистанска пилотка обучена од САД / Фото: Принтскрин / Твитер

Таа не ги заборави пренаталните витамини – тоа беше едно од ретките работи што оваа авганистанска пилотка обучена од САД можеше да го зграби од канцеларијата на аеродромот во Кабул пред да ја напушти земјата со авион на Военото воздухопловство за време на преземањето на Талибанците.

Но, откако побегнала за нејзиниот живот и животот на нејзиното неродено дете во август, 29-годишната девојка вели дека не може ниту да направи ултразвук, ниту да посети болница.

Наместо тоа, таа се плаши дека нејзиниот син наскоро би можел да се роди во чудно заробеништво во руралниот Таџикистан, заедно со повеќе од 140 други воени лица од Авганистан, речиси сите мажи, кои заедно прелетале преку северната граница на Авганистан и сега се сместени во санаториум, во планините.

„Навистина, навистина сум загрижена за моето бебе“, рече пилотката на воздухопловните сили, чија ситуација за првпат ја објави Ројтерс во септември.

Таа зборуваше по телефон што се криеше од стражарите, откако таџикистанските власти ги однесоа документите за идентификација и телефоните на Авганистанците. Таа побара да остане анонимна поради стравувањата за нејзиното семејство во Авганистан.

И покрај нејзиниот термин за средината на ноември, таџикистанските власти го отфрлија нејзиното барање да се пресели поблиску до болницата, рече таа.

Тие велат: Не. Кога ќе дојде вашето време за испорака, ќе ве однесеме во болница и ќе ве вратиме овде, рече таа.

Нејзината група е во притвор во Таџикистан скоро два месеци, со надеж дека САД на крајот ќе ги избркаат од земјата за да бидат процесуирани за статус на бегалец во Америка. Но, од причини кои не се јасни, тоа се уште не се случило.

Тие велат дека таџикистанските власти постојано им велат да чекаат.

Секретарот за одбрана, Лојд Остин, на сослушувањето во Конгресот минатата недела изјави дека е загрижен за пилотите во Таџикистан и дека ќе работи со Стејт департментот за „да видиме дали можеме да го придвижиме ова напред“.

Републиканскиот конгресмен Остин Скот, кој го покрена случајот со бремената пилотка за време на сослушувањето, изрази фрустрација за постапувањето на Стејт департментот со нејзиниот случај.

Тој рече дека одделот и рекол на неговата канцеларија дека таџикистанската влада „е многу свесна за состојбата на бремената пилотка“ и дека секој што има потреба од итна медицинска помош ќе биде однесен во локалната медицинска установа.

„Освен тоа, тие не дадоа ни малку помош за било што од ова“, рече Скот за Ројтерс.

Стејт департментот соопшти дека „се координира со владата на Таџикистан“ за ова прашање, но одби да објасни за одложувањето или зошто пилотите се приведени. Амбасадата на САД во Душанбе во соопштението рече дека ја посетила групата и, во тоа време, „пилотите известија дека се третирани добро и дека условите се хумани“.

Портпаролот на Пентагон, Џон Кирби, рече дека американските оддели за одбрана и Стејт работат тесно заедно „додека ги бараме соодветните опции за овие пилоти“.

„Веруваме дека им должиме на овие храбри поединци и нивните семејства да направиме се што можеме за да им помогнеме да се преселат“, рече Кирби за Ројтерс.

Американски официјален претставник, кој сакаше да остане анонимен, рече дека е комплицирано да се добие пристап до Авганистанците во санаториумот.

Министерството за здравство на Таџикистан одби да одговори на конкретни прашања на Ројтерс за ситуацијата или одложувањето, но рече дека санаториумот бил екипиран со медицински работници.

Најголеми цели

Персоналот на авганистанските воздухопловни сили во Таџикистан е последната голема група на таков персонал во странство за која се уште се верува дека е во неизвесност, откако десетици напредни авиони беа префрлени преку авганистанската граница до таа земја.

За среќа, сопругот на бремената авганистанска пилотка – кој работеше во владата поддржана од САД во Кабул – евакуираше со неа. Но, тие се чувствуваат заробени.

Таа рече дека се плаши дека медицинскиот персонал во санаториумот, лоциран надвор од Душанбе, не е квалификуван да се справи со бременоста.

– Ние сме како затвореници овде. Дури ниту како бегалци, ниту како имигранти. Немаме легални документи или начин да купиме нешто за себе, рече таа,

Ројтерс дозна дека американските власти започнале да собираат биометриски информации за да го потврдат идентитетот на членовите на групата, во знак дека помошта може да биде на пат. Сличен напор во Узбекистан му претходеше на трансферот на тие пилоти.

Но, луѓето блиски до пилотите велат дека САД се уште не собрале биометриски податоци за околу една третина од групата.

Бремената пилотка звучеше олеснето кога објави дека меѓународна организација оваа недела ја испушти зимската облека за Авганистанците во санаториумот, како и многу резерви за нејзиното бебе, вклучувајќи топла облека.

Но, тоа исто така значеше дека таа се подготвува за идејата за подолг престој во Таџикистан.

„Обезбедуваат облека и многу работи, така што значи дека ќе останеме тука“, рече таа, додавајќи со поразен тон: Не знам за иднината.

Извор: Ројтерс

Видео на денот