Заев: Посветени сме на применливи европски и светски практики и во сметководителството

Премиерот Зоран Заев денеска имаше средба со претставници на Сојузот на стопански комори и од Комората на сметководители, со Драган Митковски, потпретседател на Сојузот на Стопански комори и претседател на Комората на сметководители и Александар Милошев, потпретседател на Сојузот.

На средбата, како што соопшти владината прес-служба, се разговарало за предвидените измени на Законот за вршење сметководствени работи, со цел поефикасно регулирање на сметководствената дејност и подигнување на кредибилитетот на Институтот за сметководители и овластени сметководители.

На средбата била изразена заедничка определба за решавање на прашањата од интерес на сметководителите и овозможување транспарентно и одговорно работење.

– Ова е време на прогрес и како Влада цврсто сме посветени на применливи европски и светски практики што значат развој во сите области, вклучително и во областа на сметководителската професија – посочил премиерот Заев.

Прочитајте и...  Заев: Датумот за избори е завршена работа, резултатот од тестирањето на Спасовски ќе биде јавно објавен (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Јанева ќе даде завршни зборови во „Рекет”

Романскиот премиер и четворица министри парично казнети за неносење маски

Слободен печат

Промоција на „Нajстари приказни: Митови од мугрите на западната цивилизација “ на Томислав Османли

Слободен печат

Ѓоргова: Цените на стоматолошките услуги неминовно ќе растат (ВИДЕО)

Слободен печат

ТРАМП СЕ ЗАКАНУВА: Ќе испратам илјадници војници да го запрат вандализмот

Слободен печат

Хаос со партиципацијата: Уредбата задоцни, кој платил нема да му се врати!

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Велика Британија: Најмал број на починати и заразени од крајот на март

Слободен печат

Коронавирусот е вон контрола, жариштата итно во карантин!

Мирослава Бурнс

Избори на 5 јули за да се „решат“ и Наќе Чулев и корона-кризата

Индустриското производство во САД на 11-годишниот минимум

Слободен печат

Бочварски за Штип: Таргетиран е проблемот, затворањето на градот би донел последици врз економијата и здравјето (ВИДЕО)

Слободен печат

Адвокатот на Џорџ Флојд: Има докази дека убиството е извршено со умисла

Слободен печат