Заев: Посветени сме на применливи европски и светски практики и во сметководителството – Слободен печат
ВестиЕкономија

Заев: Посветени сме на применливи европски и светски практики и во сметководителството

На средбата била изразена заедничка определба за решавање на прашањата од интерес на сметководителите и овозможување транспарентно и одговорно работење.

Премиерот Зоран Заев денеска имаше средба со претставници на Сојузот на стопански комори и од Комората на сметководители, со Драган Митковски, потпретседател на Сојузот на Стопански комори и претседател на Комората на сметководители и Александар Милошев, потпретседател на Сојузот.

На средбата, како што соопшти владината прес-служба, се разговарало за предвидените измени на Законот за вршење сметководствени работи, со цел поефикасно регулирање на сметководствената дејност и подигнување на кредибилитетот на Институтот за сметководители и овластени сметководители.

На средбата била изразена заедничка определба за решавање на прашањата од интерес на сметководителите и овозможување транспарентно и одговорно работење.

– Ова е време на прогрес и како Влада цврсто сме посветени на применливи европски и светски практики што значат развој во сите области, вклучително и во областа на сметководителската професија – посочил премиерот Заев.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close