ЗА САМО 20 ДЕНА: Бројот на заболени од коронавирус зголемен за 2,5 пати (ИНФОГРАФИК)

За само 20 дена бројот на заболени од новиот вирус ковид-19 се зголемил за двојно односно од 3.025 колку што бил на 07.06.2020 на 6.092 колку што бил вчера. На 12 мај, кога почна и олабавувањето на мерките, вкупната бројка на заболени изнесувала 1.674, на починати 92, а во тој момент бројот на активни случаи во земјата изнесуваше 415. На 18 март кога беше прогласена епидемијата имаше само 48 случаи на заболени од ковид-19.

Големо зголемување на бројките на заболени имаме во последните три недели кога се регистирани повеќе од 3.000 позитивни случаи на коронавирусот. Прогнозите кои ги прават некои статистичари покажуваат дека до изборите бројот на заболени може да се искачи над 8.000.

Прочитајте и...  Неколку илјади демонстранти трет ден излегоа на протест во центарот на Софија, ситуацијата засега е мирна

Според статистичките податоци на Министерството за здравство, на први јуни имало 2.315 заболени, a до вчера оваа бројка е зголемена за 3.777 нови случаи. На први јуни во текот на 24 часа се регистирани 89 новозаболени, а потоа оваа бројка станува троцифрена речиси секој ден. Најмногу новозаболени во еден ден, 196, имаме на 13 јуни.

Загрижува дека процентуално е многу висок бројот на новозаразените, бидејќи од последните направени тестови 870, како позитивни се покажале 172, или околу 20 проценти.

Од почетокот на епидемијата до почетокот на јуни во Македонија имаше вкупно 153 починати од коронавирусот, а во последните три недели има 133 нови случаи на почининати, односно вкупно 286.

За споредба, на 12 мај кога беше најавено олабавување на мерките на Клиниката за инфективни болести имаше 40 пациенти, но вчера имаше 96 пациенти.

Прочитајте и...  Најмалку две жртви при уривање на зграда во Лагос

На 12 мај кога кога почна олабавувањето на мерките репродуктивниот број, како што рече министерот Венко Филипче, беше меѓу 0,6 и 0,9, додека сега тој повторно е над еден. Тоа покажува дека еден заболен од коронавирус инфицира повеќе од едно лице.

Бројот на заболени почна да расте со олабавувањето на мерките, верските настани, сезоната на матурски прослави и свадба, како и подготовката за изборите, но здравствените власти постојано потенцираат дека тоа се случува поради непочитување на мерките за заштита. Иако некои земји поради зголемување на бројот на заболени ги заоструваат мерките, кај нас тоа не се најавува.

Министерот за здравство, Венко Филипче, одговарајќи на новинарско прашање, денеска посочи дека во сите земји каде има олабавување на мерките, а граѓаните не ги почитуваат мерките за заштита, има зголемување на бројот на заболени. Тој нагласи дека се преземаат и други мерки во насока на спречување на ширењето на вирусот, како што беше затворањето на конфекциите во Штип, откако се појави зголемен број на заболени од ковид-19.

Прочитајте и...  Шекеринска: Граѓаните денес се еднакви со најмоќните во НАТО и со отворено добредојде во ЕУ

Прочитај повеќе

Косово со поригорозни мерки против коронавирусот, нема прогласување на вонредна состојба

Слободен печат

Клиниката за торакална и васкуларна хирургија доби една од најсовремените операциони сали во регионот

Слободен печат

Црногорската опозиција обединета во Граѓански блок ќе настапи на парламентарните избори

Слободен печат

Македонија лидер во регионот по употреба на платежни картички

Слободен печат

СДСМ со соопштение за „бомбата“: Во очаен обид да се исценира некаков скандал заборавиле да го исечат она „марш“

Слободен печат

Вучиќ: Договорени се темите за состанокот во Брисел

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Извештај: Повеќе околности доведоа до соборувањето на украинскиот авион во Техеран

Слободен печат

Нови 136 случаи на коронавирус, починаа шест лица, а оздравени се 123 пациенти

Слободен печат

Промашена „бомба“ за Заев: Тој вели „мaрш“, а напишано е „важи“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Состојбата не се подобрува: Нови 287 случаи на коронавирус во Србија, 11 лица починаа

Слободен печат

Заев: На 15 јули излези и гласај за заедно да ја градиме нашата иднина (ВИДЕО)

Слободен печат

Бесплатна телефонска линија во канцеларијата на Народниот правобранител на денот на изборите

МИА Агенција