За Мурињо и натаму е „Театар на кошмарите“! (ВИДЕО)

Фудбалерите на Манчестер јунајтед славеа на домашен терен во големото дерби против Тотенхем со 2:1, благодарение на двојниот стрелец на Маркус Решфорд, во 15. коло од Премиер лигата.

Во мечот кој го оодбележа враќањето на Жозе Мурињо на „Олд Трафорд“, овојпат во улога на менаџер на Тотенхем, Решфорд веќе во шестата минута со еден прекрасен погодок им донесе водство на „црвените ѓаволи“.

Со еден ефектен потег и голот на Деле Али во 39. минута успеа да го израмни резултатот и одржување на шансите на лондонскиот клуб на ова гостување.

Решфорд сепак не запре само на еден погодок, во 49. минута од пенал го постави конечниот епилог за триумф на домашната екипа.

Прочитајте и...  Супермаркет во Јувентус, 11 фудбалери на продажба

Во останатите дуели, Челзи ја прекина серијата од два порази со триумфот над Астон Вила (2:1) кои го обезбедија Абрахам и Маунт, потоа Лестер со головите на Џереми Варди од пенал во 55. и Медисон во петтата минута од судиското надополнување беше подобар од Ватфорд со 2:0 продолжувајќи ја одличната серија на резултати.

Саутемптон во дербито на долниот дел од табелата слабеше над Норич со 2:1, а со истиот резултат Вулверхемптон го надигра Вест Хем.

Може Жозе Мурињо си заминал од „Театарот на соништата“, дека 11 месеци беше без фудбалски живот, но за него очигледно и натаму останува „Театар на кошмарите“. Се врати „Специјалниот“ во својот поранешен дом без малку една година откако доби отказ, на тоа место на злосторството каде што беше проценето не е доволно добар да го води клубот, но ниту е дочекан со раширени раце, ниту имаше причина да биде задоволен писке два часа дерби.

Прочитајте и...  Кризата си го зема данокот, Манчестер јунајтед се задолжи 170 милиони евра

Неговиот Тотенхем не освои ниту еден бод, не се ни прослави. Напротив! Јунајтед вечерва личеше како казнена експедиција од некои посреќни времиња, а не на состав со кој Солскјер не може да ги победи Астон Вила, Астана, Шефилд јунајтед, Борнмут. Сега заслужена победа благодарение на Решфорд, која можеше да биде уште поубедлива…

Прочитај повеќе

„Супер Марио“ е пред уште една неуспешна приказна

Слободен печат

Шалке непријатно изненаден во Бундеслигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Кулушевски: Сон е да се игра за Јувентус, заедно со Роналдо!

Слободен печат

АБА лигата без шампион, МЗТ повторно со „празни раце“

Слободен печат

НБА лигата нема да продолжи во јули!?

Слободен печат

Го одби Лацио, еве каде ќе игра синот на легендарниот Хаџи (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

За плукање фудбалерите ги очекува суспензија од 12 натпревари!

Слободен печат

„Пантерска“ одбрана на Димитриевски, невидена радост на Алиоски! (ВИДЕО)

Слободен печат

Домашниот дрес на Манчестер јунајтед за следната сезона 2020/21 (ФОТО)

Слободен печат

Сикошек Пелко не е повеќе играч на Вардар

Слободен печат

Уште еден чекор поблиску до враќање на Премиер лигата, дозволени тренинзи без ограничувања

Слободен печат

Сер Алекс си направи „Олд трафорд“ додека беше во карантин

Слободен печат