Втор ден немири во Холандија по воведувањето на „полициски час“: Инциденти во Ротердам и во близина на Мастрихт

Во неколку градови во Холандија вечерва повторно избија нереди меѓу полицијата и демонстрантите, откако викендот во земјата беше воведен полициски час како мерка за спречување на ширењето на ковид-19.

Полицијата користеше водени топови за растурање на демонстрантите во Ротердам, а инциденти имаше и во гратче во близина на Мастрихт, на југот на земјата.

Судири меѓу полицијата и демонстрантите синоќа имаше и во Амстердам и во Ајндховен. Ситуацијата беше посериозна во Ајндховен каде стотината демонстранти запалија возило и фрлаа камења и пиротехнички средства кон полицијата, кршеа прозорци и ограбија продавница на железничката станица во градот.

Прочитајте и...  Лавров: Ќе им одговориме на САД ако воведат санкции кон Русија

Поврзани вести

ГАЛЕРИЈА: Смрдеа од човечки измет се шири околу Универзитетската библиотека, раководството вели не сме моќни против граѓаните

Ѓукановиќ: Црна Гора да ги затвори границите и да ја забрза имунизацијата

Слободен печат

Јеремиќ: Опозиција ја усогласи платформата за преговори со властите со посредство на ЕП

Слободен печат

Пожарникарите од Кочани ноќеска спасуваа бензинска пумпа, цистерна и куќи од запалени стрништа

Слободен печат

ВО ЖИВО: Прес-конференција на премиерот Заев и вицепремиерот Николовски

Слободен печат

Најмала пензија земале дури 78.023 пензионери

Слободен печат

Остави Коментар