Судири Archives - Слободен печат

Tag : Судири

Вести Планета

Протести во Багдад: Еден загинат, 25 повредени во судири на полицијата и демонстрантите

Слободен печат
Ирачките безбедносни сили вчера убија најмалку еден лице, а повредија 25 кога употребија солзавец со цел да ги спречат демонстрантите да го поминат мостот Синак...
Вести Планета Слајдер

Хронологија на судирите меѓу САД и Иран: Конфликтот меѓу овие земји трае од исламската револуција во 1979 година

Слободен печат
Иранскиот напад кој синоќа е извршен врз две американски бази во Ирак ја означува кулминацијата на тензиите кои постојано растат веќе две години, односно од...
Вести Планета

Во Хонг Конг судири меѓу полицијата и демонстранти

МИА Агенција
Полицијата во Хонг Конг денеска се судри со демонстранти кои прошетаа низ трговски центар во Шеунг Шуи, во близина на границата со копното, барајќи кинеските...
Вести Планета

СУДИР СО ОРУЖЈЕ, НОЖЕВИ И МАЧЕТИ: Хаос во затвор во Хондурас, најмалку 18 загинати

Слободен печат
Најмалку 18 лица загинаа во судир во затвор во централен Хондурас, два дена по оружениот судир на затворениците во затвор на северот на земјата. Новиот...
Вести Планета

БОРБИ ВО СИРИЈА: Над 60 луѓе загинаа во судрите војската и вооружените групи во Идлиб

Слободен печат
Повеќе од 60 луѓе загинаа во синоќешните судири помеѓу режимските сили и вооружени групи во северозападниот дел на Сирија, последното големо упориште на непријателите на...
Вести Планета

ПРОТЕСТИ ВО КАТАЛОНИЈА: Фудбалското „Ел класико“ го одбележаа судири меѓу демонстрантите и полицијата

Слободен печат
Каталонските сепаратисти организираа протести во околината на стадионот Камп Ноу во Барселона каде што се играше фудбалскиот натпревар помеѓу Барселона и Реал Мадрид. Уапсени се...
Вести Планета

Тензично во Индија: Употребен солзавец во универзитетска библиотека (ВИДЕО)

Слободен печат
Индиски студенти се судрија денеска со полицијата, протестирајќи поради усвојувањето на новиот закон со кој се овозможува добивање државјанство на имигрантите кои не се муслимани,...
Вести Планета

НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ВО БЕЈРУТ: Продолжуваат судирите на демонстрантите и полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат
И синоќа, втор ден по ред, имаше судири помеѓу демонстрантите и безбедносните сили во главниот град на Либан, Бејрут. Демонстрациите во Бејрут против владејачката елита,...
Вести Регион

Тензично во Атина: Маскирани лица ја нападнаа полицијата

МИА Агенција
Најмалку десет лица се приведени и предизвикана е материјална штета во инцидентите во атинската населба Ексархија, која важи за собиралиште на грчките анархисти, по протестот...
Вести Планета

СУДИРИ ВО ИРАК: По последното деноноќие убиени најмалку 40 антивладини демонстранти

Слободен печат
Ирачките сили за безбедност убиле најмалку 40 антивладини демонстранти во последните 24 часа додека насилството ескалира во престолнината Багдад и на југот од земјата, наведуваат...