ВРИЕ НА БЛИСКИОТ ИСТОК: Ердоган најави почеток на воените дејствија во северна Сирија

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган објави дека турската војска започна со воените дејствија на северот на Сирија. Според неговите зборови, воената операција на Турците е наречена „Извор на мирот“ (“Barış Pınarı”, или “Peace Spring” на англиски јазик), пренесува „Спутник“.

Претходно денес, курдските сили и две групи на сириски активисти објавија дека екстремистите на Исламската држава утринава спровеле напад во градот Рака, исто така на северот од Сирија.

Локалните власти предводени од Курдите повикаа на општа мобилизација, во акција која „Дејли сабах“ ја опишува како антитерористичка.

– Турските вооружени сили заедно со Сириската национална армија започна акција против терористчките организации ПКК/ЈПГ и Исламската држава на северот на Сирија. Нашата цел е да го уништиме терористичкиот коридор кој се обидува да се спротистави на нашата јужна граница и да донесеме мир во регионот – објасни Ердоган.

Прочитајте и...  Јанез Јанша сака да го врати задолжителното служење на воениот рок

Со операцијата „Извор на мирот“ ќе ги отстраниме заканите од тероризмот. Благодарение на „сигурната зона“ која ќе ја воспоставиме, ќе обезбедиме враќање на сириските бегалци во нивната земја. Ќе го заштитиме територијалниот интегритет на Сирија и ќе ги ослободиме жителите од стегите на теророт, посочи турскиот лидер.

Неколку силни експлозии денес одекнаа во сирискиот град Рас ал Аин, во близина на границата со Турција, објави репортер на Си-Ен-Ен и додаде дека може да се слушнат звуци од авиони над градот. Тој додаде дека може да се забележи и чад над зградите во Рас ал Аин.

Прочитај повеќе

Турција не ја менува одлуката, сириските мигранти тргнаа кон Европа

МТСП: Згрижувачките семејства добија 30 отсто повисок надоместок, го унапредуваме квалитетот на грижа за секое дете

Слободен печат

Над Хрватска експлодираше метеор (ВИДЕО)

Слободен печат

Влада: Да се превземат мерки при покачување на цените на средствата за заштита од кронавирусот

Слободен печат

Вучиќ: Најавата за укинување на таксите на Курти е нов трик и обид за измама

Слободен печат

Скопје повторно ќе го зафати силен ветер со брзина од над 70 километри на час

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Петревска: Будно се следи состојбата на јужната граница, бидејќи сме свесни дека тоа може да биде проблем во државата

Слободен печат

Владата го прифати предлогот на Кризниот штаб: Организаторите да ги откажат сите јавни собири до 6 март 2020 година

Слободен печат

„СЛОБОДЕН ПЕЧАТ“ ТРГНА ОД СКОПЈЕ ДО СОЛУН: Какви мерки се преземаат на границата со Грција поради коронавирусот?

Се подготвува пријава против пет високи раководни службеници во СВР Велес

Слободен печат

СЗО: Епидемијата на новиот коронавирус добива сè пошироки размери

Слободен печат

Одложен фестивалот „Мозаик“

Слободен печат