Вработените не овие гиганти ќе работат од дома до 2021 година

Освен фирмите Facebook, Twitter, Square, Slack, Shopify и Zillow во скоро време многу е можно да на оваа листа им се придружат уште многи компании во зависност од тоа како ќе се одвива ситуацијата на здравствен и економски план.

Додека коронавирусот се шири низ светот, компаниите се помируваат со состојбата и реалноста кога е во прашање работата и многу од нив ги ревидираат своите планови да се вратат назад во канцелариите.

Некои вработени нема да се вратат во своите канцеларии се до 2021 година, додека некои можеби нема веќе никогаш да го видат својот работен простор. Не е тоа само заради пандемијата и стравот од зараза, туку и поради заштедата на пари за фирмите како и поради „фликсибилната атмосфера“ која им одговарала на запослените.

Се започна од Фејсбук и Твитер кои работата од дома ја направија рамноправна, а потоа и Google. најави дека неговите вработени ќе работат од дома се до следната година.

Прочитајте и...  Белгија конечно доби влада 500 дена по изборите

Генералниот директор Сундар Пичаи во таа прилика изјави „Се надеваме дека ова ќе ви овозможи флексибилност која ви е потребна да се избаланасира работата со потребата за себе и своите најблиски во следните 12 месеци“.

Поради престанокот на работа на училиштата и градинките во САД, жените се најтешко погодени од рецесијата. Она што е јасно е дека канцеларијата нема да изгледа исто за запослените кои моментално работата дома, не планираат да се вратат на работното место во 2021 година.

Освен фирмите Facebook, Twitter, Square, Slack, Shopify и Zillow во скоро време многу е можно да на оваа листа им се придружат уште многи компании во зависност од тоа како ќе се одвива ситуацијата на здравствен и економски план.

Прочитајте и...  ЕСЦП донесе привремена мерка во случајот Ерменија против Азербејџан

Сепак, ваквиот начин на работа си има своја цена. На пример основачот на Fejsbuk, Марк Закерберг изјави дека работата од дома подразбира и помали плати за оние кои се одлучиле на таков чекот, бидејќи животот во околните места е многу поевтин него тој во Соликонската долина, каде што е седиштето на компанијата.

Прочитај повеќе

Франција одлучи: Поранешен лидер на ЕТА ќе биде екстрадиран во Шпанија

Слободен печат

Ивица Коневски: Мицкоски е единствениот одговорен за поразите на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Царовска: Ова е огромна лекција зошто треба да се инвестира во образованието

Слободен печат

Реакција на „Средношколски Глас“ за пропаднатата национална платформа за онлајн учење: Ќе сноси ли некој одговорност за стресот што го трпат учениците, родителите и професорите?

Слободен печат

Избран наследникот на Игор Јанушев: Ѓорѓија Сајкоски е нов генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Лавров со повик до Азербејџанците и Ерменците: Престанете со борбите и седнете на маса да преговарате

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Несекојдневен момент во Париз: Продавала стан во наследство, нашла пола милион евра во визбата

Слободен печат

Учебната година почнува со маки, средношколците со бојкот – Платформата ќе задоцни на првиот школски час

Слободен печат

ЕУ: Договорот за основање на Заедница на општини со српско мнозинство да се спроведе врз основа на мислењето на Уставниот суд

Слободен печат

Косово му забрани влез на српскиот министер за образование

Слободен печат

Специјално Обвинителство на Косово: Жена обвинета за тероризам

Слободен печат

Правниот тим на Движењето за одбрана на Косово и Метохија: „Вашингтонскиот договор не е ништо друго освен тајно незаконско одрекување од дел од државната територија“

Илинка Иљоска