5 C
Скопје

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Нервозни воспитувачки во белградска градинка им удираат шлаканици, ги влечат и ги газат две-годишните деца

Страшни сцени направени во градинка од белградската населба Вождовац ја потресоа цела Србија.

На виралното видео споделено на Твитер од профилот „Бабица Травица“ се гледа како воспитувачката го држи детето на подот и грубо го крева во воздухот со двете раце, насилно му ја турка цуцлата во устата, ги извлекува децата од оставата во чајната кујна, каде што се заклучени, им вика додека премногу врескаат.

Според изјави од родителите за српските медиуми, ова e градинка во познатата населба Вождовац каде родители носеле на згрижува две и три-годишни деца. Родителите се огорчени и исплашен. Тие веќе извесно време забележувале промени во однесувањето на нивните деца и тврдат дека децата се трауматизирани веќе подолго време.

Прочитајте и...  Ин мемориам: Почина професорот и архитект Андреј Токарев

Бруталноста од страна на воспитувачките оди дотаму што на снимката се гледа како една од нив буквално го влече детето држејќи го под пазувите, а пак друга го држи детето на под и го гази, додека тоа вознемирено плаче.

Надлежните во Србија, по објавата на видеото во јавноста, веднаш направиле увид при што е откриена и просторијата каде дечињата биле заклучувани.

Поврзани вести

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 546 пациенти, слободни кревети има

Слободен печат

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 43 пациенти, а вкупно се лекуваaт 353 болни, сомнителни и потврдени за ковид-19

Слободен печат

Бугарија под присмотра за корупција до 2026

Ангеловска-Бежоска: Со поголема вклученост на жените до поголем потенцијал на економиите

Слободен печат

Во новите технологии е „програмиран“ успехот на сите што сакаат да учат за светот во кој ќе живеат

СП.

Спасовски: Не сакам да прејудицирам околу полицискиот час

Слободен печат

Остави Коментар