Вооруженото насилство во САД не престана ни во 2023 година: 33 масовни престрелки за само три недели

САД полиција/ Фото: Robyn BECK / AFP / Profimedia

Најмалку 10 лица загинаа, а уште 10 се ранети, некои во критична состојба, по масовното пукање во Монтереј парк, Калифорнија. Убиецот пукал во луѓе во студио за танцување, а потоа отишол во друг таков клуб, каде што бил спречен од обезбедувањето. На крајот се самоубил, откако бил опколен од полиција. Тој е идентификуван како 72-годишниот Ху Кан Тран.

„Многу работи уште остануваат непознати, но сцените на агонија и ужас се сè попознати во Америка“, пишува Си-Ен-Ен и додава: „Неверојатни 32 масовни престрелки се случија во првите три недели од оваа година во Америка, од Гошен, Калифорнија до Балтимор, Мериленд. Оној во паркот Монтереј е 33 ваков случај“.

„Жителите во тие делови на Америка се вознемирени бидејќи другите се подготвуваат за можноста од такво насилство во нивните дворови“, пишува Си-Ен-Ен.

Потпретседателката Камала Харис од Флорида изјави дека мора да се стави крај на масовните вооружени насилства во САД.

„Сите ние во оваа просторија и во нашата земја разбираме дека ова насилство мора да престане“ изјави таа.

Но, како тоа ќе се одвива сето тоа со поделениот Конгрес, многу различните политички рецепти и длабоко вкоренетата култура на оружје останува да се види, заклучува Си-Ен-Ен.

Видео на денот