Вонредни вести од Славчо Попоски: Не ставајте автомобили под дрвја, ветер со брзина од 70км/час, еве точно кога и каде!

Славчо Попоски / ФОТО: Приватна архива

– Поради големата разлика во воздушниот притисок на релативно мал простор, од денес попладне па сè до понеделник ќе дува умерен, особено во западните и југозападните предели повремено ЗАСИЛЕН ВЕТЕР од западен и од југозападен правец.

Ветерот повремено на некои места ќе достигнува брзина од над 70 км/час.

Предупредување: Во случај на појава на СИЛЕН ветер, од денес попладне па се до понеделник, граѓаните на Македонија своите автомобили да не ги ставаат во близина на дрвја, со цел да не дојде до некоја штета.

– Да напоменеме дека денес попладне и навечер, како и во текот на ноќта ќе има услови за локална појава на пороен дожд и грмежи.  За време на викендот ќе има локална нестабилност со пороен дожд, грмежи, засилен ветер…

Целиот текст прочитајте го ТУКА.
Извор: Еспресо.мк.

Видео на денот