Во Шангај излекуван првиот критично болен пациент од Ковид-19

Дијагнозата на 68-годишниот маж била поставена на 23 јануари, откако се вратил од патувањето во својот роден град Вухан – жариштето на новата болест.

Од болница во кинескиот град Шангај е отпуштен првиот оздравен пациент, кој бил во критична здравствена состојба по заразувањето со новиот коронавирус, пренесоа агенциите.

Претходно од заразата се излекуваа само пациентите кои имаа  полесна форма на болеста.

Дијагнозата на 68-годишниот маж била поставена на 23 јануари, откако се вратил од патувањето во својот роден град Вухан – жариштето на новата болест. Тој бил сместен во здравствената установа во критична состојба и лекарите требало да преземат итни мерки заради неговите белодробни проблеми. По 13 дена минати во кома, на интензивното одделение во болницата, пациентот, меѓутоа, целосно се опоравил, пишуваат агениците.

Според официјалните податоци, во Шангај се регистрирани 336 случаи на заразени со новиот вирус, од кои 268 биле подложени на лекување и после тоа отпишани од болниците. Тројца починале, а другите, приближно 60, се уште се наоѓаат под лекарска опсервација, додека не се потврдат податоците за нивните испитувања.
Прочитајте и...  Филипче: Заразен е доктор од Психијатриската болница во Демир Хисар (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Воената команда на НАТО во Европа се вклучува во напорите за спречување на Ковид-19

МИА Агенција

Агресивен маж удри стјуардеса по лице: Погледнете како патник се изживуваше во авион (ВИДЕО)

Слободен печат

Поради коронавирусот радикални исламисти нападнаа лекари со камења, полицијата едвај ги спаси (ВИДЕО)

Слободен печат.

Штипскиот адвокат Мицевски одби да ги брани насилниците: Ќе помогнам, но на девојчето!

Слободен печат

Северна Кореја тврди дека нема заразени, но бара помош за борба со коронавирусот

Слободен печат

Најстроги казни за оние кои нема да ја почитуваат забраната за движење во Словенија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Затвореници копаат масовни гробници во Њујорк: Градските власти се подготвуваат за црно сценарио

Слободен печат

Да се запрат лажните информации за Ковид-19 на интернет, предлагаат експертите

Слободен печат

Столтенберг: Воениот персонал им помага на сојузниците со медицински транспорт, евакуација, транспорт на пациенти

Слободен печат

Изминатово деноноќие во Њујорк починаа 432 жртви од Ковид-19

Слободен печат

Министерот за здравство на Израел заразен со коронавирусот

Слободен печат

Новороденчето негативно на коронавирус, мајката во стабилна состојба на Инфективна

Слободен печат