Во „Нефа мебел“ ќе влезат финансиската полиција и пазарната инспекција, ќе го истражуваат банкротот – Слободен печат
ВестиМакедонија

Во „Нефа мебел“ ќе влезат финансиската полиција и пазарната инспекција, ќе го истражуваат банкротот

Салоните на „Нефа мебел“ се затворени, а граѓани од Македонија и Србија останаа без мебелот што претходно го платиле.

Управата за финансиска полиција ќе го проверува работењето на фирмата „Нефа мебел“, откако стотина граѓани останаа измамени со наводниот банкрот на компанијата.

– Отвораме предистрага по допрен глас добиен од медиумите. И Пазарната инспекција побара да се вклучиме во проверките за измамените граѓани – велат од Управата за финансиска полиција.

Салоните на „Нефа мебел“ се затворени, а граѓани од Македонија и Србија останаа без мебелот што претходно го платиле.

Рускиот инвеститор Андреј Ходашевич ветува дека како сопственик на холдингот ќе обезбеди буџет за враќање на парите. Тој вели дека до 31 мај ќе ги уплати парите на сметката на српската компанија за да се вратат парите на тие што нарачале мебел и да се исплатат платите на вработените.

Директорот на „Нефа“ морал итно да замине во Русија за технички преглед на автомобилот

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close