„Нефа мебел“ остави стотици купувачи без платените нарачки

Српско-руската фирма за мебел „Нефа мебел“ без никакви претходни најави ги затвори своите десетина продавници низ Македонија. Со тоа во неизвесност остави стотици купувачи од Македонија кои однапред платиле за нарачките, пренесува Канал5.

Граѓаните кои се обиделе да дознаат нешто повеќе за своите нарачки не успеале во обидите поради тоа што во дуќаните нема вработени. Не работат ниту веб страната на компанијата ниту пак нивната Фејсбук страна.

Сопственикот, кој по потекло е руски државјанин во Македонија и во Србија преку ноќ избегал, ограбувајќи ги клиентите за нивните однапред платени нарачки.

Во Србија без работа се останати околу 550 вработени во фабриката и 34 во продавниците. Во Македонија има околу десетина продавници, три во Скопје, во Велес, Прилеп, Битола, Гостивар, Тетово и Струмица.

Прочитајте и...  Втор ден карантин за четири града, Филипче повика граѓаните да се придржуваат до мерките за заштита

Од МВР велат дека само двајца граѓани до сега пријавиле дека не можеле да си го добијат мебелот кој однапред го платиле. Сумата која е ограбена од потрошувачите, допрва ќе се проценува.

 

Прочитај повеќе

Полицијата во Хамбург употреби водени топови против демонстрантите, еден полицаец е повреден (ВИДЕО)

Алек Стојковски

Илјадници Израелци протестираа против планот за анексија на Нетанјаху

Слободен печат

Болсонаро по стапките на Трамп: Претседателот се закани дека Бразил ќе ја напушти СЗО

Слободен печат

Одржана втората комеморација во Редфорд, родниот крај на Џорџ Флојд

Слободен печат

Неофашистите предизвикаа нереди во Рим, фрлаа шишиња и петарди по новинарски екипи (ВИДЕО)

Слободен печат

Антонов: Потполна глупост е дека Москва им помага на провокаторите на протестите во САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во близина на Даунинг стрит: Полицаец падна од коњот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ангеловска: Стапката на невработеност во првото тримесечје од 2020 изнесува 16,2 отсто и е историски најниска

Слободен печат

Истражување: Повеќе од 70 отсто заразени не го пренесувале коронавирусот, тој се ширел на собири во затворен простор

Слободен печат

Партијата на Меркел се противи на одлуката на Трамп за повлекување на 9.500 војници

Слободен печат

Пазарните инспектори поднеле девет пријави за непочитување на протоколите за работа на угостителските објекти

Слободен печат

Ново жариште на коронавирусот во Иран: Бројот на заразени зголемен заради една свадба

Слободен печат