Во 20 градови ширум Србија денес протести поради загадувањето на воздухот

Тие посочија дека се во контакт со лица од Скопје, Сараево, Подгорица, Приштина, Бања Лука, Загреб, Софија и други градови во регионот, со заедничка желба да се здружат силите и да се организира Балкански марш за чист воздух.

Во Белград и во над 20 други градови во Србија денеска ќе се одржат протести на граѓаните поради големото загадување на воздухот, јави дописникот на МИА од Белград.

Како што најавија организаторите на протестот, Граѓанскиот фронт и иницијативата „Да не го давиме Белград“,протестот ќе се одржи под мотото „Борба за чист воздух“ и тој се организира поради тоа што граѓаните бараат конкретни и итни мерки за решавање на проблемот со загадувањето, а владата и надлежните служби одговараат со бегање од одговорноста и намалување на значењето на рекордното загадување.

– Србија според податоците на Светската здравствена организација, е втора земја во Европа по бројот на предвремени смртни случаи заради загадување на воздухот и доколку не направиме нешто конкретно по ова прашање, малку е веројатно ситуацијата да се подобри. Нашите градови се затруени, а последиците ги чувствуваат сите. Затоа Граѓанскиот фронт и „Да не го давиме Белград“ ги повикаа сите оние кои се грижат за своето здравје и здравјето на своите најблиски да го искажат своето незадоволство, со оглед на фактот дека државата нема направено ништо за да не заштити, се наведува во соопштението на организаторите.

Прочитајте и...  Спасовски го осуди нападот врз девојката од Штип: Никој не треба да живее во страв или тортура

Тие посочија дека се во контакт со лица од Скопје, Сараево, Подгорица, Приштина, Бања Лука, Загреб, Софија и други градови во регионот, со заедничка желба да се здружат силите и да се организира Балкански марш за чист воздух.

Прочитај повеќе

ММФ: Светската економија влезе во рецесија

Слободен печат

Британската кралица во недела ќе има ретко обраќање до јавноста

Слободен печат

Потпишан договор за изградбата на новиот објект „Бамби” на градинката “Фидани”

Слободен печат

Поради пандемијата Европејците велигенските празници ќе ги поминат во изолација

Слободен печат

Меркел: Премногу рано е ги укиме ограничувањата, граѓаните да останат дома за Велигден

Слободен печат

Гутереш: Да се положи оружјето секаде во светот додека трае оваа здравствена криза

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски: Во понеделник стига помош од уште една пријателска земја на Македонија

Слободен печат

За дваесет отсто зголемен бројот на смртни случаи во Канада

Слободен печат

Албанските затвореници излегуваат на тримесечна слобода поради коронавирусот

Слободен печат

Кипар со софтверски систем ќе ја открива причината за смртта кај позитивните лица на Ковид-19

Слободен печат

Мицкоски: Ние сме држава која има во резерва тестови за само еден ден

Слободен печат

Погледнете како изгледа пазарот во Падова среде пандемијата, ФОТОГРАФИИ од крајот на март

Слободен печат