4 C
Скопје

Вкусови што се памтат: Српска кујна – Не се тиганици, туку приганици (РЕЦЕПТ)

Српската кујна е исклучителен белег на српскиот народ, а нивното гурманство и страста кон храната ја прави посебна. Во минатото, во српските села името за кујна било „куќа“, а централен дел било огништето, кое претставувало важно, култно место, покрај кое се „одигрувал“ секојдневниот живот, се собирало целото семејство.

Приганици, традиционални тиганица по стар српски рецепт или модерно кажано, уштипци од само три состојки: брашно, вода и сол. Нема квасец, нема прашак за пециво.

Состојки:

  • 400 гр брашно,
  • 200 гр брашно од хељда,
  • 1 лажичка сол или по вкус
  • млака вода по потреба
  •  може и половина лажиче шеќер

Подготовка:

Измешајте ги двата вида брашно, додајте сол и постепено додавајте млака вода при месењето. Тестото треба да биде меко. Оставете го тестото да отстои десетина минути.

Прочитајте и...  Каков ефект има јадењето суво овошје за нашето целокупно здравје?

Во подлабока тава ставете масло и добро загрејте го. Земете длабока лажица и убаво намастете ја со масло и парче по парче од тестото спуштајте го во врелото масло. Протресувајте ја внимателно тавата, така што принганиците само да се свртат за пржење или вртете ги со лажицата.

Доколку сакате може и да фомирате и мали бонбички и да ги сукате со оклагија, но со лажица е полесно.

Откако ќе добијат убава златна боја од двете страни ставете ги на хартија за да се впие вишокот масло.

Добар апетит!

Вкусови што се памтат: Српска кујна – Караѓорѓева шницла, брилијантен изум на српските готвачи (РЕЦЕПТ)

 

 

Вкусови што се памтат: Српска кујна – Пребранац, грав на српски начин (РЕЦЕПТ)

 

Вкусови што се памтат: Српска кујна – Гибаница со готови кори, на српски начин (РЕЦЕПТ)

 

Прочитајте и...  Детален месечен хороскоп за декември за Јарец, Водолија и Риби: Ќе размислувате за своите постапки и ќе ја анализираат вашата врска

 

Поврзани вести

Виц на денот: Спор

Слободен печат

ФОТО| Кејт Мос ќе ја краси насловната на јануарскиот „Вог“: Кралицата на стилот никогаш не изгледала подобро!

Слободен печат

Четири хороскопски знаци во кои се кријат вистинските пријатели за цел живот

Слободен печат

ВИДЕО: Спејко сними спот, во главна улога мисицата Анѓела Јакимовска!

Васко Спасовски

ВИДЕО| Ќе ве боли стомакот од смеење: Започнува новата сезона на „Преспав“, се врати Миле!

Васко Спасовски

На бизнисменот Метју Молдинг најважни му се вработените: Им дал подарок вреден 23,5 милиони евра

Слободен печат

Остави Коментар