13 C
Скопје

Tag : тесто

Магазин Магазин слајдер Храна

Кулинарски техники: Како да замрзнувате и одмрзнувате тесто

Слободен печат
Понекогаш се случува да замесите повеќе тесто отколку што ви е потребно за печење колачи, погачи или други видови печиво. За да не исечете големи...
Магазин Магазин слајдер Храна

Мали кулинарски вештини: Подгответе тесто за пица како вистински пица-мајстор

Слободен печат
Тестото за пица е совршено кога се прави со квасец. Тогаш тоа нараснува и пицата станува мека, а додатоците едноставно пропаѓаат во „облакот“ од тесто....
Магазин Магазин слајдер Храна

Тајните на преубавиот домашен леб

Анита Златкова
  Ароматичниот мирисен леб со крцкава коричка е идеал за топла домашна атмосфера. Тајната на негова подготовка, според бабите, е во месењето. Тестото треба 100...
Магазин Магазин слајдер Храна

Вкусови што се памтат: Српска кујна – Не се тиганици, туку приганици (РЕЦЕПТ)

Слободен Печат
Српската кујна е исклучителен белег на српскиот народ, а нивното гурманство и страста кон храната ја прави посебна. Во минатото, во српските села името за...
Магазин Храна

Тесто за пица готово за 10 минути: Станете италијански пица мајстор во вашиот дом!

Слободен печат
Рецептот за тестото е многу едноставен, краток и брзо се подготвува, а за вкусот ве уверуваме дека е одличен и дека ќе го подготвувате токму...
Еспресо Жена Магазин Храна

Пенасти крофни од рерна: Меко тесто полно фил! (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Кога ќе го подготвите овој десерт куќата ќе ви мириса на дом… Потребно е: 200 мл млеко, 20 гр квасец, 1 лажица шеќер, 1 лажичка...
Еспресо Храна

Како да направите совршено тесто за домашни мекици (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Израдувајте ги домашните со овие домашни мекици, ова е тајната за совршеното тесто. Состојки: – 200 мл млеко – 100 мл млака вода – 2...
Еспресо Храна

Мини уштипци со кисело млеко: Највкусното тесто без јајца и прашок за печиво (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Уштипци кои се идеални кога немате многу време, а сакате вкусен оброк… Состојки:350 гр брашно, 300 гр кисело млеко (полномасно), 1 полна лажица сода бикарбона....