Вистината ќе ве запрепасти: Избегнувате газирани сокови зашто се штетни, но ОВОШНИТЕ се уште полоши! - Слободен печат

Вистината ќе ве запрепасти: Избегнувате газирани сокови зашто се штетни, но ОВОШНИТЕ се уште полоши!

Пиењето овошни сокови е опасно за здравјето, без разлика дали пиете лимонада или газиран сок.

Во истражувањето во кое се анализирани сокови за кои се тврди дека се 100% од овошје, откриено е дека овошните и засладените напитоци имаат тенденција да ги зголемат шансите од предвремена смрт, пишува Healthline.

Сепак, истражувачите истакнуваат дека не постои особено голем ризик од 150 мл овошен сок дневно.

Во истражувањето, во период од 6 години се набљудувани 13.440 лица и во тој период имало 1.000 смртни случаи од други причини, и 168 смртни случаи од болести на срцето. Иако овошните сокови содржат повеќе витамини што ги нема во засладените газирани пијалаци, главните состојки и кај едните и кај другите се вода и шеќер.

Прочитајте и...  Новата Барби има витилиго и нема коса

Авторите на истражувањето укажале дека постојат уште некои фактори кои ја влошуваат ситуацијата предизвикана со шеќерот во пијалаците. Еден од најголемите е дебелината, потоа зголеменото ниво на липиди, воспаленија во организмот и висок крвен притисок.

Големата консумација на шеќер се поврзува со инсулинска резистенција и дијабетес.

Стучњаците истакнуваат дека овошните сокови можат да обезбедат витамини и влакна, но и дека имаат малку позитивни ефекти на здравјето.

Овошните сокови не се адекватна замена за јадењето овошје. Многу е важно ова да го имате на ум бидејќи многумина од нас овошните сокови и смутито не ги сметат за шеќерни бомби.

Овошните сокови што можат да се најдат во супермаркетите не се секогаш она што мислиме дека се, па дури и кога на нив пишува дека се 100% чисти и дека не се од концентрат.

Прочитајте и...  ОСКАРИ: Единствениот глумец кој одбил Оскар, знаете ли кој и зошто?

Откако овошјето ќе се исцеди, сокот обично се чува во масивни резервоари без кислород до една година, а потоа се става во амбалажата.

Главниот проблем со овој метод е тоа што го отстранува поголемиот дел од вкусот, така што производителите треба да додадат таканаречени „пакувања со вкус“ во сокот, за да го вратат вкусот што е изгубен за време на обработката.

Па дури и кога купуваме сокови со највисок квалитет во супермаркетите, тие сè уште се далеку од нивната оригинална состојба.

Некои од понеквалитетните сокови со својот состав воопшто не потсетуваат на свежо исцеден овошен сок. Тие во основа се само шеќер со вкус на овошје, пишува Healthline.

Прочитај повеќе

Никол Кидман ја откри на Инстаграм својата природна црвена коса 

Слободен печат

„Беше херој, но и силувач“: Актерката ги разбесни обожавателите на Коби Брајант (ФОТО)

Слободен печат

Како да спречите паничен напад?

Слободен печат

Се оженила за актерка, а „тешка е“ 450 милиони долари. Елен Деџенерис има страшно минато!

Слободен печат

Познатата новинарка критикувана поради постапката кон нејзината ќерка!

Слободен Печат

Стивен Кинг со тешки обвиненија: Доделувањето на Оскарите е местенка!

Слободен печат

Остави Коментар

16 + five =

Прочитај повеќе

Машки карактеристики кои ги привлекуваат жените

Слободен печат

Грчки колач ПОРТОКАЛОПИТА (рецепт)

Слободен печат

Новата Барби има витилиго и нема коса

Слободен печат

„Ме кријат ПОЛОВИНА ВЕК за да избегнат СКАНДАЛ“ – Овој човек тврди дека е ВОНБРАЧНО ДЕТЕ на принцот Чарлс и Камила Паркер (ФОТО)

Слободен печат

Коби Брајант, икона на уличната уметност: графити и мурали низ целиот свет

Слободен печат

Ирина Шајк: Чувствував дека сум заробена во погрешно тело

Слободен печат