Вирално видео – Психолог со помош на ориз покажува колку е раширен проблемот со менталното здравје

Менталното здравје многумина го занемаруваат. Психологот д-р Џули Смит одлучи на забавен начин да го промени тоа и да ги едуцира луѓето.

Таа ја искористи популарната социјална мрежа ТикТок за да им објасни на луѓето колку се чести проблемите со менталното здравје.

„Ова е најважното видео кое ќе го погледнете денеска“, изговорила Смит, држејќи чаша полна со кафеав ориз. На масата истурила 3 чаши ориз кои ги претставуваат луѓето кои никогаш нема да искусат проблем со менталното здравје.

„Дивиот ориз ги претставува другите луѓе. Менталните проблеми им се случуваат на едно од 4 лица“, додала таа.

Д-р Смит потоа го измешала оризот на масата.

„Кога имаш ментален проблем, умот те убедува дека си сам“, вели психологот.

@drjuliesmith❤️Like & share to spread this msg! follow me ##tiktokpsychologist to ##learnontiktok about ##mentalhealth ##mentalhealthawareness ##todayyearsold ##mealprep

♬ Emotional Piano Instrumental In E Minor – Tom Bailey Backing Tracks

Случајните зрна ориз ги поделила во неколку категории: семејство, пријатели, колеги.

Прочитајте и...  Поранешниот сопруг на Линда Еванџелиста е обвинет за силување на тинејџерки!

„Менталните проблеми се природни и без разлика дали сте со семејството, пријателите или колегите, веројатно е дека во некој момент некој од нив ќе се соочи со таков проблем. Дури и ако тоа не сте вие, големи се шансите дека ќе наидете на некој кој е. Бидете љубезни“, заклучила докторката.

Видеото е прегледано над милион и пол пати, а реакциите на корисниците на ТикТок се позитивни.

Прочитај повеќе

Ирина Шајк не можеше да си ја закопча сукњата, па ѕирна задникот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Како да препознаете дека на вашето тело му недостига магнезиум? Минералот кој е важен за виталните функции!

Слободен Печат

Погледнете зошто путерот од кикирики може да ви помогне полесно да заспиете!

Слободен Печат

Малку жени би имале храброст да го облечат ова: Погледнете како се појави Карлеуша на снимањето на „Ѕвездите на Гранд“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Страста на жената во овој хороскопски знак привлекува многумина, но е тешка за сакање!

Слободен Печат

Филмскиот фестивал во Кан ќе се одржи во мини, симболично издание!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кајли Џенер ужива во есента: Најмладата милијардерка го дочека новото годишно време во бикини кое едвај ѝ ги задржа градите! (ФОТО)

Слободен Печат

Морничавиот проект на Нетфликс: Што би направиле за само малку слава? (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѕвездата од серијата „The Witcher“ сака да биде новиот Бонд: Дали Хенри Кавил е вистинскиот избор за агентот 007?

Слободен печат

Овој чај експресно помага во отстранување на болката во грлото и кашлањето!

Слободен Печат

На аукција вреќичката за инфузија која ја користел Мајкл Џексон

Слободен печат

Погледнете кое хоби најмногу ќе ве опушти: Одлично е за справување со стресот!

Слободен Печат