ВИДЕО | Вардар го победи Детонит и остана во Првата лига

Фото: ФК Вардар

Вардар успеа да го зачува прволигашкиот статус откако денеска во баражот во Струмица славеше победа со 2:0 против Детонит кој се бореше за влез во друштвото на најдобрите.

Се обиде денес Детонит, но едноставно беше забележително дека Вардар е едно ниво погоре и не им дозволи посериозно да се заканат.

Одлучувачки период за натпреварот беше завршницата од првиот дел кога црвено-црните ги постигнаа двата гола.

Прво Ѓуриќ во 42. минута го отвори резултатот, а само четири минути подоцна Сушњара со еден одличен гол го удвои водството.

Вториот дел помина во мирна игра и Вардар сигурно ја чуваше стекната предност, па и наредната сезона ќе биде дел од прволигашката конкуренција.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот