(ВИДЕО) Слободен печат во Свети Николе: Во градот без коронавирус животот тече нормално, но под маски

Коронавирусот и покрај неговото агресивно распространување помеѓу населението, се уште не стигнал во неколку македонски градови. Еден од нив е и Свети Николе. Екипа на Слободен печат денеска го посети овој град каде забележавме дека животот, иако под маски, тече нормално, со помалку страв. Населението со доза на недоверба, но сепак одговараше на нашите прашања, а иако ненајавени, остваривме посета и со градоначалникот на Свети Николе, Сашо Велковски, кој не уверуваше дека општината презема мерки и прави напори за да остане една од ретките без евидентирани пациенти заболени од коронавирус.

Полицискиот час најголем проблем им прави на земјоделците и сточарите, кои денеска направија метеж пред општинската зграда, во обид да достават документација, неопходна за  обезбедување дозвола за движење, која пак ќе им овозможи непречено работење на нивите. А, за воља на вистината, дел од нивите кои ги забележавме ние, денеска останаа празни.

Прочитајте и...  Бројот на мртвите во Шведска надмина 4.000, епидемиолозите тврдат дека бројат на друг начин

И додека земјоделците си ги чекаа нивните дозволи за движење за време на полициски час, директорот на фабриката за текстил „Мода“ обезбедил дозволи и тоа за сите вработени, кои во сабота треба да се појават на работните места. Откако до нашата редакција стигнаа пораки на работнички кои се жалат на однесувањето на сопственикот Ангел Димитров, ние се упативме во фабриката.

– Нема ништо нерегуларно и незаконски во обезбедувањето на дозволите за движење на моите вработени. И други компании од приватен сектор го направија истото. Производството не смее да престане, ние во сабота имаме договорена пратка за извоз – ни рече Димитров.

На нашето прашање дали стравува дека коронавирусот може да се прошири и во неговиот производствен погон, Димитров вели дека се преземаат сите заштитни мерки.

Прочитајте и...  Димитров ѝ се заблагодари на норвешката колешка за помошта во борбата со ковид-19

– Ако еден работник се зарази од коронавирус, јас одма ќе ја затворам фабриката. Еве на пример ја оставив дома да седи жената на попот што бил на погреб во Куманово, за секој случај да не имал сопругот нејзин контакт со некој заболен – истакна Димитров.

Позитивно не изненади меѓусебниот однос на младите од двете спротивставени политички партии, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. Тие заедно, со здружени сили, денеска започнаа да ги дезинфицираат улиците, влезовите во домовите и дуќаните, а најавија дека акцијата ќе продолжи се додека има потреба.

Фото: Слободен печат/ Ристе Пејовски

Прочитај повеќе

Мјанмар првиот извештај за заштитата на Рохинџите го поднесе до Судот на ОН

Слободен печат

Русија забрани увоз на гориво на четири месеци

Слободен печат

Социјалната дистанца во авионот донесува поскапи карти?

Слободен печат

Семејство по 92 години „владеење” ја изгуби власта во француската општина Бозак

МИА Агенција

Рекордно мал број загинати во сообраќајни несреќи во Германија

Слободен печат

Галичани му го честитаа изборот за викарен епископ на Архимандрит Партениј

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вака Американците се „дистанцираа“ викендов, среде пандемијата (ВИДЕО)

Слободен печат

СЗО привремено го прекина испитувањето на лекот хидроксиклорокин во лекувањето на коронавирусот

Слободен печат

Демант од проректори на УКИМ до ректорот Јанкуловски

Слободен печат

Мицкоски: Август и септември најдобар период за одржување на избори, тогаш е најбезбедно за здравјето на граѓаните

Слободен печат

Џо Бајден се појави во јавност првпат по два месеца

Слободен печат

Зекири: ВМРО-ДПМНЕ како по обичај се истрча на лажна вест, Рама ги отвора границите за сите граѓани

Слободен печат