5 C
Скопје

Tag : свети николе

Вести Македонија Слајдер

Премиерот Заев во посета на Свети Николе

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев денеска, заедно со директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Никица Бачовски и градоначалникот на Општина Свети Николе,...
Вести Македонија

Со 75.000 денари од општинската каса: Поставени пет мерни станици за аерозагадување во Свети Николе

Слободен печат
Во Свети Николе се инсталирани пет мерни станици за квалитет на воздухот за ПМ-10 и ПМ 2,5 честици и тоа на зградите на Дом на...
Вести Македонија

Свети Николе конечно ќе добие Градски базен

Слободен печат
Буџетот на Општина Свети Николе за 2021 година изнесува 414,7 милиони денари, од кои близу 170 милиони е основниот буџет. Повеќе капитални проекти се планирани...
Вести Македонија

Во Свети Николе се гради социјална зграда за 48 лица од социјално ранливите категории

Слободен печат
Во Свети Николе по 30 години се гради нова социјална зграда за 48 лица од социјално ранливите категории. Зградата се гради  во населбата „Лозов расадник”. Градоначалникот...
Вести Македонија

Свети Николе и Карбинци бараат физичко присуство, а Пробиштип комбиниран модел на настава

Слободен печат
Општините Свети Николе и Карбинци бараат во училиштата наставата да се одвива со физичко присуство на учениците, додека во Општина Пробиштип се бара дел физичко,...
Вести Македонија Слајдер

Над 100 дечиња не беа примени во градинка поради учителка со симптоми на Ковид-19

Слободен печат
Децата од објектот Клон 1 во рамките на детската градинка „Рахилка Гонева” во Свети Николе денеска не беа примени, бидејќи вработена е со симптоми на...
Хроника

Во камион откриени 25 мигранти

На автопатот Штип – Свети Николе, поточно кај селото Кривидол, вчера околу 18 часот полициски службеници забележале товарно возило „мерцедес вито“, со пробни регистарски ознаки,...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Епидемиолозите „се раскинаа од работа”: Тешко се постигнува да се прават контролни брисови за Ковид 19

Мирослава Бурнс
Еден епидемиолог, еден возач и еден медицински техничар од Центарот за јавно здравје Велес едвај постигнуваат да ги сработат сите случаи на коронавирусот и нивните...
Вести Македонија Слајдер

Откако се жалеа граѓаните Свети Николе добива мобилен пункт за тестирање на ковид-19

Слободен печат
Свети Николе добива мобилен пункт за тестирање за коронавирус. Градоначалникот на Општина Свети Николе, Сашо Велковски вели дека одлуката на Владата ја добиле денеска. -Како...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Работнички од Свети Николе се водат како Ковид позитивни и се затворени дома и по 35 дена!

Мирослава Бурнс
Работнички во текстилна индустрија во Свети Николе кои биле позитивни на првиот тест на коронавирусот и по 35 дена се затворени дома а полиција секој...