ВИДЕО: Шоу на Барселона против Пумас, Каталонците броеја до шест

Убедлива победа на Барселона на последниот натпревар пред стартот на сезоната/фото: EPA-EFE/Alejandro Garcia

Фудбалерите на Барселона на најдобар можен начин ја најавија новата сезона, на „Камп Ноу“ пред 80.000 навивачи го победија мексиканскиот Унам Пумас со убедливи 6:0 во „Жоан Кампер“ купот.

Два гола даде Педри, а новиот напаѓач Роберт Левандовски постигна еден гол и имаше две асистенции, додека во листата на стрелци се запишаа и Осман Дембеле, Пјер-Емерик Обамејанг и Френки де Јонг.


Натпреварот против Унам Пумас, Барселона го искористи на најдобар начин да се прости од Дани Алвеш кој неодамна потпиша за мексиканскиот тим и вечерва доби овации од навивачите на каталонскиот тим.

Барселона на најдобар начин се прости од Дани Алвеш/Фото: EPA-EFE/Alejandro Garcia
Видео на денот