12 C
Скопје

ВИДЕО | Погледнете како супер – јахта од 75 милиони евра руши дел од марина на Карибите: За сè е виновен компјутерскиот систем

Супер јахтата „Go“, вредна 75 милиони евра, е снимена како удира во марината во Св. Мартин на Карибите. Инцидентот се случил во средата.

Јахтата со силен и елегантен изглед кој има хелиодром, базен, па дури и сопствена болница удрила во марината и уништила дури и бетонски делови.

Се чини, причината за оваа несреќа е компјутерска грешка. Имено, се верува дека грешка во работењето на компјутерот довела до тоа јахтата неконтролирано да продолжи да се движи и со ненавремено запирање да го погоди бетонскиот блок.

Штетата на јахтата била видлива веднаш штом ја извлекле од марината, а засега нема податоци колку ќе чини поправката на јахтата и марината, но сигурно е дека тоа ќе трае со месеци.

Прочитајте и...  Пукање пред болница во Париз: Едно лице почина, едно е повредено, а сторителот е во бегство

Поврзани вести

Животна мантра за секој хороскопски знак: Следете го срцето, но „понесете“ го и вашиот мозок со вас!

Слободен печат

Храна која треба да ја избегнувате доколку сте алергични на полен

Слободен печат

ФОТО: Грајмс се пофали со вонземјанските лузни – Девојката на Илон Маск ја покажа новата тетоважа

Слободен печат

ФОТО: Селена Гомез облиена во крв со лисици на рацете

Слободен печат

Ѕвездата на „Сам дома“ Меколи Калкин стана татко

Слободен печат

ФОТО: Принцот Хари во Велика Британија, а Меган сама дома со згоден телохранител

Слободен печат

Остави Коментар