9 C
Скопје

ВИДЕО: Ловец успешно ја тестираше новата американска нуклеарна бомба

Американската Национална лабораторија Сандија, во соработка со Националната лабораторија Лос Аламос ( кои вршат различни видови истражувања во врска со нуклеарното вооружување) заедно со американското воздухопловство, успешно тестираше интеграција на новата нуклеарна гравитациска бомба (Б61 -12) и повеќенаменскиот ловец Ф-35А.

На објавената снимка се гледа еден од пробните прелети на авионот, во текот на кој првпат е фрлена инертна верзија на бомбата, при брзина на летот поголема од брзината на звукот.

Суперсоничниот тест е спроведен во август на аеродромот за тестирање Тонопа во Невада, кој уште од 50-тите години се користи за различни видови на нуклеарно и друго авионско вооружување.

Авионот Локхид Мартин Ф-35 Лајтнинг II бомбата Б61-12 ја фрли од висина од 3.200 метри. На проектилот му беа потребни 42 секунди да ја погоди метата.

Прочитајте и...  Џон Кери во посета на Брисел утре

Поврзани вести

Протестен марш за „Јавна соба“: Држава што не постапува е држава што силува

Михаило Донев

Шахпаска: Со заедничка работа ќе постигнеме социјална кохезија во пост-кризниот период кој следува

Слободен печат

Груби: Успешните жени на нашите заедници се пример за општеството

Слободен печат

Приведен крадец од Скопје, извршил 33 кражби во Битола и Охрид

Слободен печат

КФС: Финансискиот систем успешно им одговори на предизвиците од корона-кризата

Маја Терзиова

Венко Филипче: Инспекторатите имаат зголемени ингеренции

Слободен печат

Остави Коментар