13 C
Скопје

ВИДЕО | Крик на Флогст: Чуден трик за ослободување од стресот во Шведска

Во некои делови на Шведска, вообичаено е студентите, но и другите граѓани да го отворат прозорецот доцна навечер и да почнат да врескаат без некој да им замери за тоа. Врескањето треба да е искрено и силно без чувство на срам или што ќе кажат другите.

Студенти од Сернандерс Вага, во Упсала, врескаат секоја вечер, а нивните колеги од Лапкарсбергет го практикуваат тоа само во вторник, додека во Лунд врескањето почнува во 23 часот.

Многумина велат дека станува збор за култ, но причината е прилично рационална – студентите врескаат за да се ослободат од стресот, фрустрациите и од стравовите.

Овој „феномен“ што Швеѓаните го нарекуваат крик на Флогст, го добил името по студентската населба во близина на Упсала.

Според популарната теорија, врескањето почнало во 70-тите или 80-тите години на минатиот век кога група студенти од Лунд гледале документарец за исконски крик и заклучиле дека бучавата ќе им помогне да се ослободат од негативните емоции и стресот поради испитите.

Затоа шведскиот феномен за прв пат бил наречен крик на Делфи, а дури подоцна стана крик на Флогст.

Доколку се најдете во Шведска во студентските делови на градовите каде што овој феномен е сè уште начин на живеење – не двоумете се, туку пуштете го гласот, наведува порталот „Пункуфер“.

Поврзани вести

ФОТО: Лонгорија во црвено бикини го покажа совршеното тело, фановите и порачаа „Ти не старееш“

Слободен печат

ФОТО: Меган Фокс позираше во проѕирна маица, јасно е дека таа „заборавила“ да облече градник!

Слободен печат

ФОТО | Се вакцинираше актерката Џенифер Анистон: Јас сум привилегирана

Слободен печат

ВИДЕО | Готова за три минути: Апаратите за пица кои ги шокираа Италијаните

Слободен печат

ВИДЕО: Кортни Кокс ја исфрлила водителката од дома бидејќи била лоша цимерка

Слободен печат

ФОТО | Јелена Карлеуша ги замолчи оние кои не веруваат дека се вакцинирала: Јецо, те почитувам, но иглата никаде не ја гледам – Затоа што си слепа!

Слободен печат

Остави Коментар