7 C
Скопје

Tag : стрес

Магазин Магазин слајдер Семејство

Жените потврдија: Партнерите ни предизвикуваат поголем стрес отколку децата!

Слободен Печат
Постојаните притисоци создадени од самиот факт дека сте родител можат да остават трага на човекот. Но, една нова студија открива дека жените доживуваат повисоко ниво...
Живот Магазин Магазин слајдер

Стресот се задржува на шест места во телото: Препознајте ги!

Слободен печат
Не е тешко да се утврди каде во телото се „акумулира“ стресот. Потребно е само да се вдише и да се стане свесен каде се...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Стресот може да предизвика физичка болка: Проблеми со белите дробови, срцето и кожата

Слободен Печат
Стресот отсекогаш постоел, но никогаш не бил толку присутен во нашето секојдневие, затоа најмногу го поврзуваме со модерното време. Стресот е одбранбрен механизам што ни...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Не е само добар зачин: Рузмаринот го намалува стресот!

Васко Спасоски
Познато е по тоа што дава специфичен вкус на печен компир од рерна, како и на печено пилешко, но и како зачин со исклучително моќни...
Живот Магазин Магазин слајдер Семејство

6 најдобри хобија за луѓето под голем стрес: Тие го релаксираат нервниот систем, го бистрат умот, лекуваат депресија!

Слободен печат
Не ви се потребни големи инвестиции… Хоби терапија е познат метод за превенција и лекување на невроза и депресија, но и одличен начин да ги натерате луѓето...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Отстранете ја анксиозноста за помалку од една минута

Слободен печат
Методот 5-4-3-2-1 е едноставно, но и ефикасно средство за повторно воспоставување на контролата над умот во моментот кога ќе почувствувате дека ве совладува анксиозност. Методот...
Магазин Магазин слајдер Храна

Еве зошто треба да јадете кајсии: Погледнете што се случува во вашето тело ако се на вашето мени!

Васко Спасоски
И покрај очигледните здравствени придобивки – кајсиите се полни со витамини, елементи во трагови и корисни киселини – не треба да претерувате. Поради високата содржина...
Живот Магазин Магазин слајдер

Студиите докажаа: Работењето од дома носи помалку стрес, а поголема продуктивност

Слободен печат
Многу големи компании како што се Гугл, Фејсбук, Твитер, Сименс, на своите вработени им одобриле работа од дома на неопределено време, доколку така повеќе им...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Телото ги разоткрива: 12 чудни симптоми поврзани со високо ниво на стрес

Слободен печат
Не страдате од несоница, срцето ви работи како што треба, немате главоболки, па сигурни сте дека стресот го држите под контрола…. (Но) постојат и симптоми...
Вести Здравје

Граѓаните да не подлегнуваат на страв и паника – тоа е штетно за имунолошкиот систем!

Слободен печат
Граѓаните не треба да се плашат. Природата се погрижила имунолошкиот систем да биде способен соодветно да одговори кон сите досега познати антигени, па дури и...