Италијанците по двете ремија јарастураија Литванија/ фото: EPA-EFE/ELISABETTA BARACCHI

Актуелниот европски шампион Италија по киксот во претходните два меча во квалификациите за Мундијалот во Катар кога одигра нерешено против Бугарија и Швајцарија, вечерва ја растури Литванија и им се врати на победите.

Италијанците славеа со 5:0, а работата ја завршија уште во првото полувреме кога со головите на Моисе Кин (два гола), Распадори и автоголот на Уткус имаше предност од 4:0. Конечниот резултат го постави Ди Лоренцо во второто полувреме.

Репрезентацијата на Германија под водство на новиот селектор Ханси Флик игра одлично и на трите натпревари во септемри има три победи со гол разлика 12:0. Последна жртва на Германците е Исланд кој е совладан со 0:4. Гнабри, Рудигер, Сане и Вернер ги постигнаа головите за „панцирите“.

Дербито на вечерта се одигра во Варшава каде Полска и Англија одигра без победник 1:1.
Англичаните поведоа со голот на Хари Кејн во 72 минута, но Шимански во судиското продолжение донесе израмнување.