9 C
Скопје

ВИДЕО I Поранешен агент на ШИК открива нечуени детали за припадникот на косовската полиција, Фадил Сулевиќ, кој вчера беше пронајден мртов во близина на Приштина: Еве што знаеше и кој се плашеше …

Вчера, припадникот на косовската полиција, Фадил Сулевиќ, кој исто така беше сведок во Специјалниот суд беше пронајден мртов покрај езерото Бадовц, во близина на Приштина.

Поранешниот агент на ШИК, Наим Мифтари за весникот „Бота сот“ тврди дека Сулевиќ бил професионалец кој знаел многу работи, затоа и бил повикан од Специјалниот суд во Хаг.

„Сведокот на Специјалниот суд знаеше многу работи, многу заговори, многу работи му се случија и како полицаец, тој беше професионалец. Го познавам по војната, работев во косовската полиција заедно во станицата 4, тој беше обвинет за многу работи, но тие работи не беа докажани кога УНМИК и ЕУЛЕКС го испитаа, но тој излезе чист, никогаш не беше осуден. Тој долго време имаше добри односи со американската полиција, особено кога работел во антитероризам“, вели Мифтари.

Тој вели дека Сулевиќ бил поврзан и со многу команданти на ОВК.

Косовски полицаец, повикан во Хаг и обвинет за воени злосторства, пронајден мртов кај езерото Бадовц во близина на Приштина

„За време на војната тој беше поврзан со луѓе команданти од ОВК во Ликовц. Тој не работеше во УДБ како што беше обвинет од лалето шарлатан, но пред војната работел во борбата против дрогата во СУП Приштина. Тој еднаш беше уапсен за време на војната од страна на ОВК, областа Лап, што повеќе беше прашање на влијание за областа Голак каде што беше некој вид трка меѓу ОВК на Лап и онаа на Дреница. Откако беше ослободен по апсењето по неколку дена и до крајот на војната беше во униформа на ОВК“, додава Мифтари.

Прочитајте и...  „Независне новине": Германецот Шмит во јуни доаѓа за висок претставник во БиХ

Тој додава дека Сулевиќ имал многу информации за косовските лидери, вклучувајќи го и поранешниот претседател Хашим Тачи.

„По војната го сретнав десетици пати, но знам дека по војната многу пати се сретна со поранешниот претседател, Хашим Тачи. Имаше знаење и информации, но и материјали за многу работи што се случиле пред, за време и по војната. Беше добар човек на тајните служби. Знаеше многу заговори. Многу наши генерали и луѓе од политика па се до претседателот се плашеа од неговите информации и вештини“ објасни Мифтари.

Тој, исто така, се сомнева во начинот на смртта на Сулевиќ, за кој вели дека Специјалниот суд изгубил важен сведок.

Мифтари алармира и дека постои можност за прикривање на убиство, според него секојдневно во денешниот свет се среќаваме со убиства кои се прикриени како природна смрт.

Прочитајте и...  Спасителот на Барселона подготвува удар на Реал и Перез, им краде две засилувања

„Наводно поради болест, одлука на судска медицина, тоа е дел од правното прикривање на убиство со утврдување на природна смрт или самоубиство, како што беше случајот со Дино Хасани“, нагласува Мифтари.

„Според мене, Фадил Сулевиќ беше добар истражител, професионалец во безбедносните прашања и тој беше добар човек, иако разни кругови и поединци упатија многу обвинувања против него, но ниту едно обвинение не е докажано“ заклучи за“ Бота сот“, поранешниот агент на ШИК, Наим Мифтари.

Во 2016 година, Рамиз Лладровци, поранешен амбасадор на Косово во Албанија, кој сега е градоначалник на Дренас ( Дреница), исто така го обвини Сулевиќ за вмешаност во случајот Шаља.

Во 2019 година, во интервју за приштинската телевизија Т7, Рустем Мустафа, воен командант на ОВК, потврди дека Сулевиќи го држеле косовските герилски сили за време на војната во 1999 година.

„Сите знаеме дека тој беше член на српската државна безбедност. Го задржав … Сега тој е постар косовски полицаец “, рече тогаш Мустафа.

Хашкиот трибунал во 2011 тврдеше дека нема убиени сведоци поврзани со обвинетите поранешни команданти на ОВК, Рамуш Харадинај и Фатмир Лимај. Трибуналот во Хаг, во 2011 исто така ги негираше и обвинувањата од српскиот обвинител за воени злосторства Владимир Вукчевиќ дека биле убиени или заплашени над 40 сведоци во судскиот процес против Харадинај и Лимај.

Прочитајте и...  Во Скопје санкционирани 168 возачи, 60 за брзо возење

Сепак, меѓу бројните починати и убиени луѓе кои беа на списокот на сведоци се и Беким Кастрати, член на партијата на Ибраим Ругова, кој во октомври 2000 година беше убиен во Скендерај, како и Бесим Дујаку, новинар во приштинскиот весник „Бота сот“.

Портпаролката на Обвинителството, Лаурета Улај, рече дека сè уште е рано да се донесе заклучок за тоа кои се причините за смртта на Сулевиќ . Таа додаде дека  обвинителството го третира случајот како сомнителна смрт.

Во септември 2003 година, убиен е Агим Маколи, исто така припадник на КПС, и поранешен член на ОВК. Во истиот напад Сулевиќ беше ранет.

Сепак и покрај тоа што смртта на Маколи е затворен случај сè уште постојат шпекулации дека токму тој, во близина на болницата во Приштина, го уапсил Агим Маколи, а потоа го убил. Потоа тој предал извештај во полицијата во кој рекол дека нокој ги бркал и при нападот Маколи бил убиен.

Од 4.000 сведоци кои до 2011 сведочеа пред Трибуналот, за околу 1.000 од нив се утврдени мерки за заштита.

 

Поврзани вести

Британскиот премиер на средба со американскиот специјален пратеник Кери за климатските промени

Слободен печат

Евростат: Платите на жените во ЕУ за 14 отсто пониски од платите на мажите

Слободен печат

Протестен марш за „Јавна соба“: Држава што не постапува е држава што силува

Михаило Донев

Шахпаска: Со заедничка работа ќе постигнеме социјална кохезија во пост-кризниот период кој следува

Слободен печат

Груби: Успешните жени на нашите заедници се пример за општеството

Слободен печат

Приведен крадец од Скопје, извршил 33 кражби во Битола и Охрид

Слободен печат

Остави Коментар