epa09321375 Jordan Henderson (R) of England celebrates scoring the 4-0 lead during the UEFA EURO 2020 quarter final match between Ukraine and England in Rome, Italy, 03 July 2021. EPA-EFE/Alessandro Garafallo / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

Фудбалската репрезентација на Англија е последниот полуфиналист на Евро 2020 откако со нова доминантна игра ја декласира Украина со 4:0.
Англичаните и против Украина демонстрираа зошто се главни фаворити за освојување на титулата, а долнителен мотив ќе им биде тоа што завршницата, односно полуфиналињата и финалето ќе се играат на „Вембли“ во Лондон.

Англичаните на „Олимпико“ во Рим поведоа уште на самиот старт, во четвртата минута погоди Хари Кејн за 1:0. Овој резултат остана до крајот на полувремето иако „Гордиот Албион“ имаше уште неколку одлични шанси да постигне гол. На 2:0 зголеми Хари Мегваер во првата минута од второто полувреме, по што во 50 минута Хари Кејн го постигна својот втор гол за водство од 3:0. Конечниот резултат го постави Џордан Хендерсон во 63 минута.
Противник на Англија во полуфиналето кое ќе се игра на седми јули во Лондон ќе биде селекцијата на Данска која со 2:1 ја совлада Чешка.
Во првото полуфинале, на шести јули ќе играат Италија и Шпанија.