7.9 C
Скопје

ВИДЕО+ФОТО I Американската војска заспа во Конгресот додека трае дебатата за отповикување на Трамп

Денешната седница на Претставничкиот дом е придружена со огромно обезбедување, а меѓу нив има и членови на Националната гарда, кои влегоа во Конгресот првпат по Граѓанската војна.

Фото: EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Зградата во Капитол е полна со војници под целосна воена опрема.

Фото: EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS
Фото: EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Пратениците, персоналот и членовите на печатот поминаа покрај војниците кои се одмараа.

Како што пренесуваат американските медиуми, повеќе од војниците нив заспаа и поцврсто па почнаа да ‘рчат. Тие се раскомотија како дома во масивната ротонда и близу двата влеза на зградата, вклучувајќи го и влезот што обично го користеше избраниот претседател на денот на инаугурацијата. 

Фото: EPA-EFE/SHAWN THEW

Во Претставничкиот дом денеска започна дебатата за отповикување на претседателот Доналд Трамп, кого демократите го обвинија за поттикнување бунт со својот говор пред минатонеделните протести.

фото: EPA-EFE/SHAWN THEW
Прочитајте и...  Трамп со нов план против отповикувањето: Дали бившиот претседател ќе создаде нова партија?

Поврзани вести

Истрага во Министерството за правда околу обиди за поништување на резултатите од претседателските избори во САД

Слободен печат

„Ја разбираме карикатурата, но Петричиќ не го разбира силувањето“: Карикатуристот ја шокираше јавноста

Слободен печат

Втор ден немири во Холандија по воведувањето на „полициски час“: Инциденти во Ротердам и во близина на Мастрихт

Слободен печат

Филипче за набавка на ковид вакцини: Преговараме со кинески „Синовак“ и „Синофарм“, чекаме дози и од Ковакс механизмот и од „Фајзер“

Слободен печат

Шкотска ќе одржи нов референдум во мај

Срѓан Ивановиќ

Бајден повторно ги воведе ограничувањата за патување

Слободен печат

Остави Коментар