-8 C
Скопје

Tag : капитол

Вести Свет Слајдер

ВИДЕО | Лажна узбуна во САД: Капитол Хил беше еваукиран поради пожар во камп за бездомници

Слободен печат
Портпаролот на противпожарната служба во Вашингтон изјави дека во близина на зградата Капитол Хил избувнал мал пожар, од запален шатор во кој живееле бездомници. Пожарот...
Вести Свет

ВИДЕО | Капитол во САД блокиран: Пожар во близина на Конгресот, полицијата предупредува на опасност

Слободен печат
Густ облак од чад се крева од позади зградата на американскиот Капитол во Вашингтон, а објектот во кој се наоѓаат Конгресот и Сенатот веднаш е...
Вести Свет

„Си-Ен-Би-Си“: Претставничкиот дом на САД ќе направи детална анализа на безбедносните пропусти при упадот во „Капитол“

Слободен печат
Претставничкиот дом на САД ќе направи детална анализа на безбедносните пропусти што им овозможија на луѓето кои протестираа да упаднат на „Капитол“ на 6 јануари,...
Вести Свет

Столтенберг бара одговорност за упадот во „Капитол“: Казни за одговорните

Слободен печат
Одговорните за насилниот упад на „Капитол“ во Вашингтон мора да бидат казнети, коментираше денеска генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на заедничката прес-конференција со претседателот...
Вести Свет

САД: Уште еден конгресмен позитивен на коронавирус по минатонеделниот напад на Капитол

Слободен печат
Американскиот конгресмен Андријан Еспајлат е позитивен на коронавирус, со што стана четврти член на Конгресот што се зарази по насилниот упад во американскиот Капитол минатата...
Вести Ви Препорачуваме Свет

ВИДЕО+ФОТО I Американската војска заспа во Конгресот додека трае дебатата за отповикување на Трамп

И.И.
Денешната седница на Претставничкиот дом е придружена со огромно обезбедување, а меѓу нив има и членови на Националната гарда, кои влегоа во Конгресот првпат по...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО I Си-Ен-Ен: Екстремисти прават заговор да го опколат американскиот Капитол пред инаугурацијата

Слободен печат
 Илјадници вооружени екстремисти поддржувачи на американскиот претседател Доналд Трамп прават заговор да го опколат американскиот Капитол пред инаугурацијата на новоизбраниот претседател Џо Бајден, јави Си-Ен-Ен...
Вести Свет Слајдер

Тридневна жалост во САД поради смртта на полицајците за време на упадот во Капитол хил

Слободен печат
Претседателот Доналд Трамп синоќа нареди да се симнат знамињата на половина копје низ САД во чест на полицајците Брајан Сикник и Хауард Либенгуд, кои беа...
Вести Свет

Редфилд предупредува на нов бран заразени во САД по немирите на Капитол

Слободен печат
Директорот на американскиот Центар за контрола и превенција на болести, Роберт Редфилд, предупреди дека немирите во американскиот Капитол во средата веројатно ќе доведат до нов...
Вести Свет Слајдер

Обвиненија и истрага по насилниот упад во Капитол Хил

Слободен печат
 Членот на Државното собрание на Западна Вирџинија и човек кој упадна во канцеларијата на претседавачот со Претставничкиот дом и се фотографираше додека седеше на нејзината...