ВИДЕО: Еден гол го реши дербито меѓу Њукасл и Манчестер јунајтед

фото: EPA-EFE/PETER POWELL

Фудбалерите на Њукасл го совладаа денеска на домашен терен Манчестер јунајтед со минимален резултат 1:0 во натпреварот од 14 коло во Премиер лигата.

Стрелец на единствениот гол на мечот беше Ентони Гордон во 56 минута.

Ова е осма победа сезонава за Њукасл и со 26 бодови моментно е на петтото место на табелата.„Црвените ѓаволи“ се на седмата позиција со два бода помалку.

Во следното коло Њукасл ќе му гостува на Евертон, додека Јунајтед ќе биде домаќин на Челси.

Во саботата се одигра уште еден меч, Евертон славеше кај Нотингем со 1:0.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот