ВИДЕО | Чадиковски: Нападот врз новинар води кон автоцензура и застрашување на целата професија

Младен Чадиковски / Утрински брифинг
Младен Чадиковски / Утрински брифинг

Неслобода за новинарите е неслобода на општеството, оти новинарите се оние кои ги информираат граѓаните. Новинарите и пратениците од регионот деновиве во Скопје се собраа и се потпишаа на платформа за меѓусебно почитување.

-Првпат се случува на исто место да се соберат новинари и пратеници да дискутираат за слободата и безбедноста на новинарите. Новинарите и пратениците одговараат пред јавноста. Граѓаните мора да добијат правовремена информација и важно беше ова да го знаат пратениците кои понекогаш нѐ гледааат нас новинарите како нужно зло. Ние се обидуваме да го смениме менталитетот на избраните од народот, да сфатат дека работата на новинарите е важна, вели Младен Чадиковски, претседател на Здружението на новинари на Македонија.

Чадиковски посочува дека мора да биде свесна јавноста дека нападот врз новинар е сериозен проблем, општествено зло кое води кон автоцензура и застрашување на фелата. Токму затоа ЗНМ инсистира нападот врз новинар да се смета за напад врз службено лице.

Проследете го целиот разговор во видеото

 

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот